Berlin parlamentosundan ‘operasyona son’ çağrısı

ALİ GÜLER-ANF

BERLİN (27.02.2008)- Berlin Eyalet Parlamentosu Milletvekillileri Evrim Helin Baba, Giyasettin Sayan ve Kürt kurumları, düzenledikleri basın toplantısıyla Türk ordusunun kara harekatını kınadılar. Basın toplantısında “operasyona son verilmeli” çağrısı yapıldı.

Almanya’nın Başkenti Berlin Eyalet Parlamentosu Kürt kökenli Sol Parti Milletvekileri Giyasettin Sayan, Evrim Helin Baba, Demokratik Toplum Partisi (DTP) adına Medeni Kırcı, Almanya Kürt Dernekler Federasyonu (YEK-KOM) Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Koç ve Berlin Kürt Cemaati Başkanı Rıza Baran, Türk ordusunun Güney Kürdistan’a yönelik yaptığı operasyonu kınamak için bir basın toplantısı düzenlediler. Berlin Eyalet parlamentosunda yapılan basın toplantısı saat 11.00’de başladı.

‘ERDOĞAN VE BUSH BU SÜRECİ BAŞLATTI’

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Giyasettin Sayan, Türk ordusunun Güney Kürdistan’a yönelik yaptığı operasyonun hukuki bir dayanağı olmadığını belirterek,”Türk devleti Kürtlerin üzerinde bir asimilasyon ve yok etme politikası izliyor. Bu sorun askeri yöntemlerle çözülmeyeceği geçmişteki benzeri operasyonlar iyi örnektir. Türk ordusu derhal operasyonu bırakmalıdır” diye konuştu.

DTP adına toplantıda konuşan Medeni Kırcı ise, Kürt halkına yönelik baskı ve imha sürecinin Erdoğan- Bush görüşmesinin ardından başladığını dile getirerek, “Bu görüşmelerden sonra Kürt dağları bombalandı. Başta DTP olmak üzere bütün Kürt kurumları üzerinde bir baskı başladı. Bunlar sorunun çözümünü uzaklaştırıyor” uyarısında bulundu.

Yüksel Koç da, Türkiye’nin böylesi operasyonlarla Kürt sorunu çözemeyeceğini vurguladı. Koç, ” Kürt sorunu ancak demokratik yollarla çözülür. Türk devleti operasyonlara son verip derhal Kürtlerle diyaloga geçmelidir” dedi.

‘HERKES OPERASYONA KARŞI ÇIKSIN’

Evrim Helin Baba ise Türk ordusunun Güney Kürdistan işgalini sert bir dille eleştirerek, sorunun bu yöntemle çözülmeyeceğini kaydetti. Rıza Baran da yaptığı konuşmada, Türk ordusunun kara operasyonunu eleştirerek, herkesin karşı çıkmasını söyledi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: