Dick Cheney, Ankara ziyaretini iptal etti

WASHİNGTON/ YENİ DELHİ (27.02.2008)- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in Ankara’ya yapacağı resmi ziyaret iptal edildi. ABD Savunma Bakanı Robert Gates de Türklerin 2 hafta içinde Irak topraklarını terk etmesini gerektiğini söyledi.

Mart ayında Ankara’ya geleceği duyurulan Washington yönetimin iki numaralı adamı Dick Cheney Mart ayında Ankara’ya yapacağı resmi ziyareti son anda iptal etti. Cheney’in Ankara’yı ne zaman ziyaret edeceği öğrenilemedi.

Bu arada, akşam saatlerinde Ankara’ya ulaşacak olan ABD Savunma Bakanı Robert Gates Türkiye’nin en fazla iki hafta içinde sınır ötesi operasyonuna son vermesi gerektiğini söyledi.

Hindistan’dan Ankara’ya doğru yola çıkan Gates ‘’Türklerin bu operasyonu mümkün oldukça kısa tutarak geri gitmesi çok önemlidir. Irak’ın egemenliğine saygılı olmalıdırlar’’ diye konuştu.

Gates, Türklerin birkaç gün en fazla iki hafta içinde Irak’tan çıkması gerektiğini söyledi. Gates Ankara ziyaretinde ayrıca Türk liderlerden Kürtlerin bazı şikayetlerini karşılamak üzere ekonomik ve siyasal adımlar atmasını da isteyeceğini kaydetti.

ABD Savunma Bakanı Gates, dün yaptığı bir açıklamada Türklerin 2 hafta içerisinde Irak’tan çıkmamaları durumunda ‘istihbarat desteğini keseriz’ demişti.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: