23 muhalif ikinci kez hâkim karşısında

İSTANBUL (28.02.2008)- Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan ve Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek’in de aralarında bulunduğu 23 kişinin, ikinci duruşması bugün Beşiktaş 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

23 kişi adliyeye götürüldüğü sırada Beşiktaş Parkı’nda açıklama yapan Ezilenlerin Sosyalist Platformu, tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

ESP sözcüsü Ersin Sedefoğlu, yaptığı açıklamada, “8 Eylül 2006’da gözaltına alınan ve tutuklanan, aralarında gazetecilerin de bulunduğu devrimciler, dosyaya konan gizlilik kararı nedeniyle halen savunma haklarını kullanamamış durumdadırlar. Birçok davada görüldüğü gibi bu davada da yargının bağımsız olmadığı bir kez daha kanıtlanmıştır” dedi.

Sedefoğlu, bu davada ezilenlerin adalet talebinin yargılanmak istendiğine dikkat çekerek, “İşsizliğin, açlığın, yoksulluğun had safhaya vardığı bir coğrafyada ezilenlerin adaletsiz bir düzene karşı mücadelesi en meşru ve en haklı bir mücadeledir. Haklarında üç bin yıl ceza istenen komünistler, ezilenlerin adalet, ekonomik ve siyasal taleplerini savunmak ve bunun için mücadele etmekten tutuklanmışlardır” şeklinde konuştu.

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu Sözcüsü Necati Abay, konuşmasında, 23 kişi arasında gazetecilerin de bulunduğunu belirterek, Uluslararası PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi’nin, Eylül 2006’dan bu yana tutuklu olarak yargılanan 5 gazeteci ve yazarın duruşmasını adil yargılanma talebiyle gündemine aldığını kaydetti.

KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Dursun Yıldız , “Emperyalistlerin ve sömürgecilerin baskı ve sömürüleri özgür bir dünya yaratılıncaya kadar sürecektir. Bugün Ortadoğu halkları savaş ve işgallerle yok edilmeye çalışılıyor. Ama bir gün halklar, emperyalistlerden ve sömürgecilerden hesap soracaklar. Biz emekçiler olarak yüreğimiz ve bilincimizle bu savaşlara son vereceğiz” dedi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: