23 sosyalist ‘Kürt halkına özgürlük’ istedi

İSTANBUL (28.02.2008)- Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek ve Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan’ın da aralarında olduğu 23 sosyalistin yargılandığı duruşmaya devam ediliyor.

Marksist Leninist Komünist Partisi yöneticisi olmakla suçlanan ve haklarında toplam 3 bin yıl ceza istenen 23 kişi İstanbul Beşiktaş’taki Adliye’ye “Yaşasın Tuzla direnişimiz”, “Kürt halkına özgürlük”, “İnkâra ve savaşa hayır”, “Kürdistan’a özgürlük” sloganlarıyla girdi.

Tutsaklar, duruşmada yaptıkları konuşmalarda ise, siyasi bir davanın bu kadar geciktirilmesini, ifadelerin alınışında ve yargı sürecinde keyfi davranışları eleştirerek, “Özelde davamızın genelde ise adalet sisteminin ne kadar sağlıksız işlediğini görüyoruz” dedi. Sosyalistler, dava dosyasına ilişkin belgelerin ellerine ulaştırılmamasından kaynaklı savunma yapmadılar, süreçle ilgili düşüncelerini açıkladı.

POLAT: BU GENÇLER KİMİN İÇİN SAVAŞIYOR?

Ali Hıdır Polat, konuşmasında, “Türk burjuva ordusu, silahlı savaş yürüten gerilla partisi militanlarının imhasını amaçlıyor. Gerilla partisi, bin yıldır birlikte yaşadığı Kürt halkının varlığının ve anadil hakkının kabul edilmesi karşılığında sorunun çözülebileceğini söylemiştir. Burjuva devlet bunları yok sayıyor” dedi. Polat, “Bugün Amerikan ve İngiliz süngüsüyle işçi ve köylü çocuklarına asker üniforması giydirmek ve onları ölüme göndermek vatanseverlik değildir. Kimin için savaştırılıyor gençler? Kime karşı ve ne için? Cevap olarak vatan gösteriliyor. Ancak tekellerin hegemonyasındaki vatanın bizim olduğunu söylemek çok güç” vurgusunda bulundu. Polat son olarak, “Bugün sosyalistler bu koşullar altında yargılanıyor. Mahkeme heyeti, biz sosyalistleri yargılarken, bu koşulları dikkate almalıdır” diye konuştu.

ÇELEBİ: HAKSIZ, SÖMÜRGECİ VE İŞGALCİ BİR SALDIRI

Arif Çelebi de, konuşmasında, Türk devletinin Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırısını protesto etti. “Bu kirli, haksız, sömürgeci ve işgalci bir saldırıdır. Bu saldırıya ABD ve İsrail olmak üzere destekçidir. Bu işgal saldırısı ile türban ve Tekel’in satılmasının aynı güne denk gelmesi bir rastlantı değildir. Kürtler, işçiler, Aleviler, kadınlar bütün toplumsal kesimler, ‘Artık Yeter’ diyor” şeklinde konuşan Çelebi, “Bugün Kürt yurtsever hareketi ve Kürt halkının direnişi yok edilmek isteniyor. Nerede görülmüştür, halklaşmış bir direnişin bombalarla yok edilebileceği” diye sordu.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: