Avrupa Barış Meclisi: ‘Derhal geri çekilin’

KÖLN (27.02.2008) – Avrupa Barış Meclisi Girişimcileri, Türk ordusunun işgal harekatına karşı “Kara harekatına son – Kürt sorununda demokratik çözüm!” isimli bir çağrıya imza attı.

Avrupa Barış Meclisi Girişimcileri tarafından dün yapılan çağrıda, “Türkiye’nin Irak Kürdistan’ına yönelik hava saldırıları eşliğinde başlattığı ‘kara harekatını’ şiddetle protesto ediyor ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin saldırılarına son vererek derhal geri çekilmesini talep ediyoruz” denildi. Bir ülkenin ‘sınır güvenliğinin’ sağlanması ve öne sürülen diğer gerekçelerin başka ülkelerin sınırlarının ihlal edilmesi, topraklarının çiğnenmesi, bombalanması ile sağlanamayacağının altının çizildiği çağrı metninde, bunun insan hakları ve uluslararası hukuk açısından hiçbir meşruiyetinin olmadığı belirtildi. Çağrı metninde devamla şunlar kaydedildi: “Türkiye’deki Kürt sorunu, ‘sınırötesi’nde değil, ülkenin içerisinde olan bir sorundur ve çözümü de demokrasidedir. Acil ihtiyaç ise Kürt sorununun barışcıl, demokratik-siyasal çözümü açısından gerekli adımların atılmasıdır. Kürt sorununu ‘terör sorunu’ olarak değerlendirip, ‘çözüm’ olarak da askeri yöntemlerde ısrar etmek, çözümsüzlüktür. Devam eden 25. askeri harekat da hiçbir sorunu çözmeyeceği gibi bölge coğrafyasında varolan sorunların büyümesine ve yeni sorunların doğmasına neden olacaktır.”

ALMAN ASKERİ TEKNOLOJİSİ KULLANILIYOR

Avrupa Barış Meclisi Girişimcileri çağrı metninde, Kürt sorununun barışçıl, demokratik-siyasal çözümü için askeri harekata derhal son verilerek askerlerin geri çekilmesini, sorunun demokratik-siyasal çözümü açısından gerekli adımların atılmasını, komşu ülkenin sınırlarına saygı gösterilmesini talep etti.

Harekat bölgelerinde çekilen fotoğrafların, aksi iddia edilemeyecek bir biçimde Almanya’da üretilmiş olan askeri teknoloji ile teçhizatın kullanıldığını kanıtladığının belirtildiği çağrı metninde, “Bu nedenle bölgede yaşananlarda sorumluluk taşıyan Avrupa ülkelerine, Türkiye’ye silah satmamalarını, lojistik destek vermemelerini ve sınırötesi harekata son vermesi için siyasi ve ekonomik baskı yapmasını talep ediyoruz” denildi.

Çağrı metninde imzaları bulunanlar şöyle: Avrupa Barış Meclisi Girişimi adına; Günay Aslan, Hüseyin Avgan, Murat Çakır, Koray Düzgören (İngiltere), Dr. Işık İşcanlı (Hollanda), Mehmet fiahin, Turgut Öker, Doğan Özgüden (Belçika), Mustafa Peköz (Fransa), Ömer Polat, Kemal Uzun, Prof. Dr. Zehra İpsiroğlu (Duisburg-Essen Üniversitesi öğretim görevlisi, Köln), Hüseyin Çakır (Yazar), Mustafa Yaşacan (İşçi, Londra), Yücel Özdemir (Gazeteci, Köln), Songül Karabulut (Kürt Kadın Bürosu Cenî, Düsseldorf), İlyas Demir (Yılmaz Güney Vakfı Destek Derneği), Bülent Gündüz (Gazeteci-Yazar, Paris), Dr. Uğur Tekin (Köln Üniversitesi Öğretim Görevlisi), Kenan Azizoğlu (Gazeteci, Troisdorf).

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: