Düsseldorf’ta operasyon protesto edildi

DÜSSELDORF (28.02.2008) – Türk devletinin Kürt Özgürlük Hareketi’ne ve Güney Kürdistan’a karşı başlattığı saldırı ve işgal hareketi ilk haftasını doldururken, işgale karşı Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar’ın tepkisi de artarak sürüyor. İşgale karşı alanlara çıkan Kürt halkı, Türk devletinin işgal ve saldırı harekatına derhal son vermesini istiyor.

ABD destekli işgal harekatına karşı Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya Eyaleti başkenti Düsseldorf’ta bir protesto mitingi düzenlendi. Düsseldorf tren istasyonunun arka tarafında bulunan Amerikan Konsolosluğu önünde düzenlenen kitlesel protesto eylemine yaklaşık 300 Kürdistanlı katıldı.

Saat 14:00’de başlayan protesto mitinginde kitle sürekli “Katil Türkiye, Katil Amerika, Katil Erdoğan”, “Alman Panzerleri Kürdistan’dan Dışarı”, “Yaşasın PKK”, “Yaşasın Başkan Apo” sloganları attı.

‘ABD DÜŞMANLIĞINI İZAH ETMELİ’

Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ile KCK bayraklarının açıldığı protesto mitinginde, “Türkiye Öldürüyor, Avrupa Destekliyor, Kürtler Ölüyor” yazılı dev pankart dikkat çekti. Miting alanında Kürtçe, Almanca ve Türkçe olarak yapılan konuşmalarda Türkiye’nin işgale son vermemesi, ABD’nin ve Avrupa’nın desteklerini çekmemesi halinde Kürt halkının öfkesinin çok yoğun olacağı belirtildi.

Protesto mitinginde konuşan Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu (YEK-KOM) Yönetim Kurulu üyesi Kenan Demir, Amerika’ya karşı düşmanca bir tutumu olmayan Kürt halkına ve Özgürlük Hareketi’ne karşı Amerika’nın; bu düşmanca tutumunun sebebini izah etmek zorunda olduğunu söyledi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin Türkiye ve Kürdistan’ın satılmadık bir parçasını bırakmadığını söyleyen Demir, “Kürdistan’a, Kürt gençlerine hala yağdırılan ölüm bombaları ABD’nin düşmanlığının en büyük kanıtıdır. TC. bu işgal karşılığında emperyalistlerden milyarlarca Dolarlık silah almıştır. ABD emperyal çıkarlarına Kürtleri kurban etmek istemektedir” diye konuştu. “AKP Kürt halkını düşman ilan etmiştir” diyen Demir, Kürt halkını düşman ilan edenleri Kürt halkının da düşman ilan edeceğine dikkat çekti. Demir konuşmasının sonunda Alman devletine de çağrı yaparak, “Demokrasinin beşiği olduğunu ilan eden Almanya ve Avrupa’nın demokrasisi buysa biz bu demokraside yokuz” diye konuştu.

Marksist Leninst Komünist Parti (MLKP) sempatizanlarının da destek verdiği protesto mitingi saat 16:00’da sona erdi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: