Guardian: Türkiye 2-3 güne kadar çekilecek

LONDRA (28.02.2008)- İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesi Türkiye’nin Güney Kürdistan’da sürdürdüğü kara operasyonunu birkaç gün içinde bitirebileceğini yazdı.

Gazetenin diplomasi editörü Julian Borger’in kaleme aldığı haberi adını açıklamadığı üst düzey bir Türk yetkilisine dayandırdı.

Guardian’daki haberde, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in Türkiye’nin Irak’ın egemenliğini dikkate alması ve operasyonu bir ya da iki hafta içinde bitirmesi gerektiğini söylemesinden saatler sonra bir Türk yetkili, harekatın üç ya da dört gün içinde biteceğini söyledi.

Gazete Türk yetkilisinin ‘’Operasyon için 10 gün yeterli bir süre. Altı-yedi gündür devam ediyor. Dolayısıyla üç ya da dört gün sonra sona erebilir’’ dediğini aktardı.

Haberde söz konusu yetkili, Türkiye askerlerinin büyük kısmının sınırda yerleşime kapalı bir güvenlik kordonu oluşturarak çekileceğini söyledi

Gazetenin haberi şöyle: “Yetkili, Bağdat hükümetinin Türkiye’nin operasyonuna, PKK’nin Irak’tan Türkiye’ye yönelen saldırılarını engelleyemediği için onay verdiğini söylüyor. Operasyon öncesi Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve iki ülkenin başbakanları arasında kapsamlı telefon görüşmeleri yapıldığını belirtiyor. Bu yetkili ‘Irak ülkenin diğer kesimlerindeki güvenlik durumuyla meşguldü ve şu anda Irak topraklarındaki PKK varlığı konusunda bir şey yapamayacaklarını biliyorlardı’ diyor.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: