Hizbullah tetikçisine müebbet hapis

AMED (28.02.2008)- Diyarbakır eski Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 koruma polisinin de aralarında bulunduğu 17 kişinin öldürülmesi, 7 kişinin yaralanması olayını gerçekleştirdiği belirtilen Hizbullah’ın tetikçisi Mehmet Fidancı, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

7 yıldan beri tutuklu yargılanan `Salim-Erol’ kod adlı Mehmet Fidancı’nın yargılanmasına Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Mütalaasını açıklayan savcı Dr. Sacit Yılmaz, sanığın Diyarbakır’da 1992- 1997 yılları arasında Abdullah Ay, Halis Güneyli, Müfik Ek, Mehmet Şah Tekalp, İhsan Güneşli, Mehmet Hamit Fidancı, Kemal Türk’ün öldürülmesi eylemlerine katıldığının dosya içerisindeki mevcut delil durumuna göre sabit görüldüğünü belirtti.

Savcı Yılmaz, sanığın Gaffar Okkan, koruma polisleri Mehmet Kamalı, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş, Selahattin Baysoy ve Sabri Kün ile Mehmet Keleşoğlu, Cahit Tekdemir, Mahmut Ergün, Şeyhmus Öztürk’ün öldürülmeleri eylemlerine katılmakla suçlandığını, ancak dosya içerisindeki mevcut delil durumuna göre sanığın bu eylemlere katılmadığını ifade ederek müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

Mütalaadan sonra söz alan Fidancı, örgüt üyesi olduğunu, ancak gerek Okkan suikasti, gerekse diğer cinayetlere katılmadığını, baskı ve işkence altında ifadesinin alındığını belirterek 7 yıldan beri tutuklu olduğunu bu nedenle tahliyesini istedi.

Fidancı, “Benim adım Gaffar Okkan’ın açıkladığı 26 kişilik listede geçiyordu, o listeden ilk yakalanan ben olunca suikasti ve diğer eylemleri benim üzerime yıktılar. 4.5 ay emniyette işkence gördüm, suçsuzum tahliyemi istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, sanığı TCK’nın 146/1 maddesi uyarınca `Anayasal düzeni silah zoruyla yıkıp yerine şeri esaslara dayalı İran modeli İslam devleti kurmak amacıyla terör örgütü Hizbullah adına silahlı eylemlerde bulunmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığın cezası daha sonra duruşmalardaki olumlu hal ve davranışları nedeniyle müebbet hapse çevrildi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: