Hollanda Kürt örgütlerinden işgale karşı ortak eylem

SEBELAN KILIÇ

DEN HAAG(27.02.2008)- Hollanda’daki Kürt örgütleri, 1 Mart cumartesi günü düzenleyecekleri ortak bir mitingle Güney Kürdistan’daki Türk işgalini protesto edecek. Mitinge karşı harekete geçen Türk ırkçı çevreleri tehditler savurarak mitingin iptal edilmesini isterken, sert tepki gösteren Kürt öğrencileri de karşıt kampanya başlattı.

Hollanda’daki Kürt örgütleri cumartesi günü Den Haag kentinde düzenleyecekleri bir mitingle Türk ordusunun Güney Kürdistan’a yönelik işgal girişimini protesto edecek.

Tertip komitesi tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin Kürtlerin, Kürt sorununun diyalog, barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmesine ilişkin tüm çağrılarına savaşla karşılık verdiğine dikkat çekildi.

Türk ordusunun uluslararası hukuku hiçe sayarak 21 Şubat akşamı Güney Kürdistan topraklarına yönelik işgal saldırısı başlattığına dikkat çekilen açıklamada, saldırı ile Kürtlerin tüm kazanımlarının yok edilmek istendiği ifade edildi.

Tertip komitesi ‘’Güney Kürdistan’daki Türk işgalini kınama, Türklerin ilan ettikleri savaşa derhal son vererek askerlerini geri çekilmesini isteme ve Hollanda hükümetinden Türkiye’deki Kürt sorununun uzun vadeli demokratik çözümü için çaba içerine girmesini talep etme’’ amacıyla cumartesi günü düzenleyecekleri mitinge tüm Kürtler ile dostlarına katılmaya çağırdı.

1 Mart cumartesi günü Den Haag merkez istasyonu yanında ve Türk Elçiliği karşısında bulunan Malieveld meydanında yapılacak ‘Kürdistan’daki Türk işgaline son!’miting saat 13.00’da başlayacak. Mitingin saat 16.00’ya kadar sürmesi bekleniyor.

Cumartesi günü yapılacak mitingi organize eden Kürt örgütlerinin bazıları şunlar: Hollanda Kürt Dernekleri Federasyonu (FED-KOM), Enfal ve Soykırıma Karşı Halepçe Komitesi (CHAK), Kürt Kültür Derneği Den Haagt (CCK), Hollanda Kürt Öğrenciler Derneği (KSVN), Kerkük’ü geliştirme Merkezi, Kürt-Hollanda Dostluk Derneği (KNVV), Delf Kürt Derneği (KVD), Hollanda’daki Kürdistan eski Peşmergeler Derneği, Kürt gençlik ve Öğrenci Birliği (KJSU), Hollanda Kürt Kadınlar Birliği, Enfal ve Halepçe Derneği, Midia Derneği, Hollanda Kürt Gençlik Konseyi.

TÜRK IRKÇILARINDAN TEHDİD VE İPTAL GİRİŞİMİ

Bu arada, Kürt örgütlerinin ortak miting düzenlemesini hazmedemeyen Türk ırkçı çevreleri tehditler savurarak mitingin iptal edilmesini istedi. Hollanda’daki Türk internet sayfalarına yayınlanan bir yazıda, başını Hollanda Türk öğrencilerinin çektiği bir grup, Belediye başkanından miting için verilen iznin ‘Türklerin güvenliğini tehdit ettiği’ gerekçesiyle iptal edilmesini istedi. Aynı gruplar ‘aksi halde Den Haag’da bulunan yüzden fazla Türk kuruluşu “gerekli önlemi” alacakları ve mitinge müdahale edecekleri ’ tehdidinde bulundu.

KÜRT ÖĞRENCİLERDEN SERT TEPKİ

Irkçı kesiminin tehditlerine sert tepki gösteren Hollanda Kürt Öğrenciler Derneği (KSVN) karşıt mektup eylemi başlattı. Den Haag Belediye başkan vekili Jetta Klijns’e bir mektup gönderen KSVN yetkilisi Sidar Bengin Epozdemir miting için gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını istedi. KSVN, Kürt öğrencilerini Belediye’ye mektup gönderme çağrısında bulundu.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: