Krasnadar Kürt Halk Meclisi’nden Putin’e mektup

MOSKOVA (28.02.2008)- Rusya’nın güneyindeki Krasnadar bölgesindeki Kürt kurum temsilcileri ile Kürt ileri gelenlerinden oluşan Krasnadar Kürt Halk Meclisi bir toplantı düzenleyerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir mektup gönderdi. Kürt Meclisi, Putin’den Kürt sorununda tavır sahibi olması istendi.

Krasnadar Kürt otonomisi, Adıgey kültür derneği yöneticileri ile bölgede ileri gelen Kürt yaşlılarından oluşan yerel Kürt meclisi Azınlık Halkları Salonunda bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda Türk devletinin Güney Kürdistan’a yönelik operasyonu tüm Kürtlere yönelik saldırı olarak değerlendirildi.

Bir konuşma yapan Krasnadar Otonomi Başkanı İşxan Aslanov, bu operasyonun Türk devletinin Kürtlere yönelik tahammülsüzlüğü ve düşmanca tutumlarını bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek gerillanın direnişinin Kürt halk büyük bir moral ve direniş ruhu yarattığını belirtti.

KNK üyesi Arif Azmani ise Türk devletinin bu operasyon ve baskılarıyla halkların birlikte yaşama çabasını baltaladığını belirtti. Türk devletinin Kürtlere karşı katliam ve bastırma hesaplarından vazgeçerek sorunlara daha demokratik ve daha politik çözümlere gitmesi gerektiğini kaydetti.

Azmani ayrıca gerillanın kahramanca direnişinin tüm Kürtler için bir gurur kaynağını olduğunu vurguladı. Kürt Meclisi, Rusya Devlet Başkanlığı’na gönderilmek üzere kaleme aldığını mektupta Rusya’nın Kürt sorununda daha adil bir tutum sahibi olması istendi. Toplantıda operasyonu kanamak için 6 Mart’ta kitlesel yürüyüşle kararı da aldı.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: