Tahliye edilen itirafçılar operasyona gönderildi

SİDAR BORAN -ANF

AMED (28.02.2008)- Pişmanlık yasasından faydalanarak tahliye edilen veya davaları devam eden onlarca itirafçı sınır ötesi harekata gönderildi. Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van ve Siirt’ten sınır ötesi operasyona gönderilen itirafçılar, korucularla birlikte çatışmalar sırasında ön saflara gönderilerek askerlerin önünde rehberlik yapıyor. Şu ana kadar gelen bilgilere göre, Kızıltepe müfusuna kayıtlı bir itirafçı çıkan çatışmada öldürüldü. Zap bölgesinde öldürülen bir itirafçı ise araziye gömüldü.

Güney Kürdistan’a yapılan sınır ötesi kara harekatına bölgeden 300 kadar korucunun yanısıra itirafçılar da gönderildi. Sınır ötesine gönderilen itirafçıların bazılarının daha önce Güney Kürdistan arazisini bilen itirafçılardan olduğu öğrenildi.

Alınan bilgilere göre, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van ve Siirt’ten şu ana kadar çatışma bölgesine gönderilen korucuların arasında Nedret Alçin, Salih Öze, Asım Demirler, Hakkı Gülcan, Abdülmenaf Şimşek, Fehmi Aslan, İzzettin Babat, Süleyman Atan, Nusret Apaydın, İskan Ürek, Hamza Özer, Salim Ersan adlı itirafçılar ile soyadları öğrenilemeyen Serkan, Abdurrahim, Remzi ve Hüseyin adlı itirafçılar da bulunuyor.

Sınır ötesi harekata gönderilen itirafçıların Şırnak Tümen Komutanlığı ve Hakkari Dağ ve Komando Tabur Komutanlığı emrinde harekata katıldıkları bildirildi.

Harekata katılan itirafçıların özellikle Güney Kürdistan arazisini bilen kişilerden seçildiği bildirilirken, sıcak çatışmaların yaşandığı Xaxurke ve Zap alanlarında itirafçıların korucularla birlikte operasyon yapan askeri birliklerin ön saflarına konulduğu ve rehberlik yaptıkları öğrenildi.

Önceki gün Mardin bölgesinden Şırnak Tümen Komutanlığı emrinde olan ve operasyona götürülen Mardin’in Kızıltepe nüfusuna kayıtlı Remzi Kömürcü adlı itirafçı sınır ötesi harekatta gerillalar tarafından öldürülmüş, cenazesi ise Mardin’e getirilerek akşam saatlerinde gizlice toprağa verilmişti.

Bölgeden alınan bilgilere göre, Şırnak nüfusuna kayıtlı ve isminin Orhan olduğu bildirilen bir itirafçının da Çukurca’dan giden birlikle operasyona katıldığı ve operasyonun 5. gününde cesedinin Zap bölgesinde dağlık araziye gömüldüğü ileri sürüldü.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: