Türkiye-ABD’nin derin pazarlığı!

ANKARA (28.02.2008) – Türkiye, Ankara’yı ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in Afganistan’daki uluslararası güce muharip asker verilmesi talebini reddetti. Gates Ankara’da yaptığı açıklamada ayrıca Türkiye’nin kendini savunma hakkı ile Irak’ın toprak bütünlüğü arasında denge kurması gerektiği uyarısında bulundu.

ABD Savunma Bakanı Gates’in Ankara gezisi bugün sona erdi. 24 saat dahi sürmeyen ziyaretten Türk yetkililerle bir araya gelen Gates’in gündeminde Güney Kürdistan operasyonu ve Afganistan’daki uluslararası güce daha fazla asker verilmesi gibi konular vardı.

Gates’in Afganistan’da Taliban ve El Kaide’ye karşı gerçekleştirilen mücadeleye katılmak üzere ek asker talebine Türk Genelkurmay Başkanı Yaşat Büyükanıt’tan ret yanıtı geldi. Büyükanıt, Türk ordusunun muharip gücünün PKK ile mücadelede kullanıldığını Gates’e ifade ettiği öğrenildi.

Gates, Büyükanıt’la görüşmesi öncesinde Türk meslektaşı Vecdi Gönül ile de bir araya geldi. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Gates, Türkiye’nin kendini savunma hakkı ile Irak’ın toprak bütünlüğü arasında denge kurması gerektiği uyarısında bulundu. Bakan Gates ayrıca Türk hükümetinin Irak hükümetine ve ilgili tüm taraflara açık şekilde operasyonların amacı, kapsamı ve sınırları konusunda net açıklamalarda bulunması gerektiğini ifade etti.

Bu arada General Büyükanıt, Gates’in bu açıklamalarına karşılık olarak Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatın kısa sürmesi gerektiği yönündeki açıklamasıyla ilgili olarak, “Kısa süre izafi bir kavram” ifadelerini kullandı.

Gates’in görüştüğü Erdoğan da operasyonun amaçlarına ulaşana kadar süreceğini belirttiği söyledi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: