Bir yıldır oğlunun cenazesini alamayan annenin dramı

MAHABAD (29.02.2008)-Doğu Kürdistan’ın Mahabad kentinde 22 Ocak 2007 tarihinde İran istihbarat güçleri tarafından öldürülen PJAK gerillası Bijen Baduzade’nin cenazesi halen de ailesine verilmedi. Anne Turan yaptırdığı boş mezarı her hafta ziyaret ederek oğlunu anıyor.

22 Ocak’ta Mahabad kent merkezinde pusuya düşen Rızgar kod adlı Bijen Badûzade dört kurşunla yaralandıktan sonra el bombasını kendine patlatarak yaşamına son vermişti. Ancak cenazesi halen de İran molla rejimi tarafından ailesine verilmedi.

Anne Turan da oğlu için bir mezar yaptırmış ve her hafta ziyaretine gidiyor. Mezarda oğlunun cenazesi bulunmuyor. Geçtiğimiz günlerde yeniden Mahabad Mahkemesi’ne başvurarak Bijen Baduzade’nin naaşını istemiş. Ancak mahkeme heyeti anne Turan’ı ciddiye almayarak hakaretlerde bulunmuş.

Anne Turan oğlunun mezarını doğduğu köy olan Qunqela’da yaptırmış. Anne Turan, eşi Huşeng Baduzade’nin de cezaevinde olmasından dolayı yoksulluk içinde yaşıyor. Köydeki evleri harabeye dönmüş. Yağmur yağdığında içeriye sızıyor.

Bijen Baduzade’nin idamla yargılanan babası Cihangir (Huşeng) Baduzade de yıllardır cezaevinde bulunuyor. Urmiye cezaevinde PKK ve PJAK’lı tutuklular arasında bulunan baba Cihangir Baduzade birkaç yıl önce İran PDK’si üyesi olmak ve bir güvenlik görevlisini öldürdüğü iddiasıyla tutuklanmış ve idam cezasına çarptırılmıştı. Cihangir Baduzade, defalarca hücre cezasına da çarptırılmıştı.

Baduzade hakkında idam cezası verildiğini öğrenen 16 yaşındaki kızı Gülçin bedenini ateşe vererek yaşamına son vermişti. Oğlu Bijen Baduzade öldürülürken, diğer oğlu Hejar’dan haber alınamıyor. Hejar’ın da gerilla saflarında olduğu sanılıyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: