Economist: Türkiye Güney Kürdistan’ı işgal ediyor!

LONDRA (29.02.2008) – İngilizlerin uluslararası ekonomi-siyaset dergisi Economist, Türkiye’nin HPG gerillalarına yönelik olarak başlattığı son saldırıyı değerlendirdiği “Türkiye Kuzey Irak’ı işgal ediyor” başlıklı bir yorum yazısı yayınladı.

Türkiye’nin başlattığı operasyonların bölgedeki en büyük endişe kaynağı olduğunu değerlendiren dergi, Güney Kürdistan’daki peşmergelerin de çatışmaların içine çekilmesi ve tüm Irak’ın daha da istikrarsızlaşmasının en büyük endişe kaynağı olduğunu ifade etti.

ABD’nin Güney Kürdistan’a gerçekleştirilen operasyonda Türkiye’nin yanında yer almasını “çarpıcı” bir gelişme olarak nitelendiren dergi, iki ülke arasındaki ilişkilerin son dönemlerde pek de iyi olmadığına dikkat çekti.

OPERASYON ÇÖZÜMÜ İMKANSIZ BİR SORUN!

Dergi, Irak hükümetinin operasyonun 1 ya da 2 hafta sürmesini beklediğini ve Türk sınırından Irak içlerine 30 kilometrelik bir alanı kapsamasına ses çıkarmadığını belirterek ancak Bağdat’ta da operasyondan rahatsızlık duyulduğu ifade edildi.

Operasyonu Güney Kürdistan yönetiminin sindirmesinin daha da güç olduğunun altını çizen dergi, ancak bu güçlerin Türk saldırısı karşısında güçlerini Türk ordusuyla çatıştırmak istemediğine dikkat çekti.

Güney Kürdistanlı güçlerin PKK’yi “az sevdiğini” dile getiren dergi, ancak bu güçlerin Türkiye’den ülkedeki 14 milyon Kürde siyasi ve kültürel hakların sağlanmasını talep etmekten geri durmadığını kaydetti.

Operasyonun yol açtığı sorunların ABD için “imkansız bir sorun” olduğunu öne süren dergi Güney Kürdistanlı güçlerin ABD’nin operasyona verdiği destekten son derece rahatsız olduğunu belirtti.

GENERALLER TÜRBANA SES ÇIKARMADI

PKK ile Türk ordusu arasındaki çatışmaların bilançosunu her iki tarafın da açıklamalarıyla veren dergi, bir PKK komutanının “Buradaki her geceyi Türkler için bir kabusa çevireceğiz” şeklindeki bir açıklamasına da yer verdi.

Türk başbakanı Erdoğan’ın ordunun etkinliğine karşı son dönemlerde daha fazla milliyetçi şahin söylemleri kullandığına dikkat çeken Economist, Başbakanın Kürtlerin kendi dillerinde eğitim hakkını dahi yok saydığını kaydetti.

Erdoğan’ın PKK konusunda generallerin istediğini yaptığını belirten dergi türbanın serbest bırakıldığı son yasal düzenleme sürecinde siyasete karışma alışkanlığı bulunan ordunun garip bir şekilde sessiz kaldığını yazdı.

Dergi Güneyli Kürtlerin de Türk ordusunun PKK’yi bitirip geri çekilmesi halinde bile sonunda kendileri için geri geleceğini bildiklerini bir Güneyli yetkilinin ağzından belirtti.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: