TSK’nın 25’inci operasyonu da fiyasko

HABER MERKEZİ (29.02.2008)- Türk ordusu 21 Şubat’ta başlattığı sınırötesi kara operasyonu 9. gününde başarısızlıkla sonuçlandı. Ağır kayıplarla yapılan geri çekilme, PKK, Irak hükümeti ve Türk askeri yetkilileri tarafından doğrulandı.

Türk hükümet yetkililer ve Genelkurmay Başkanlığı’nın daha dün takvim vermeyi reddettiği geri çekilme bugün gerçekleşti. Geri çekilme, PKK kaynakları, Genelkurmay ve Irak hükümeti tarafından doğrulandı.

Türk ordu birlikleri 9 günde gerilla karşısında aldığı ağır kayıplardan sonra geri çekildi. Her gün düşürüldüğü iddia edilen Zap’ta hiçbir stratejik nokta ele geçirilemedi. Siyasi gözlemciler de operasyonun büyük bir başarısızlıkla sonuçlandığının altını çiziyor.

12 ASKER ÖLDÜ

HPG Basın Sözcüsü Özgür Gabar, Türk ordusunun operasyonun geri çekildiğini belirterek Türk ordusunun başarısız olduğunu kaydetti. Dün sabahtan bugün sabah saatlerine kadar 12 askerin daha öldürüldüğü bilgisini veren Gabar, 21 Şubat’ta başlayan operasyonun başından beri yaşamını yitiren gerilla sayısının 9’a yükseldiğini bildirdi. HPG’nin verdiği bir önceki bilançoda en az 108 askerin öldüğü kaydedilmişti. Bir helikopter de gerilla tarafından 23 Şubat’ta düşürülmüştü. Son bilanço henüz açıklanmadı.

PKK: BU ZAFER GERİLLANIN

PKK sözcülerinden Ahmed Danış, “eğer tam çekilme olursa, bu PKK ve Kürdistan için bir zaferdir” açıklamasında bulundu. “Türk ordu birlikleri sınırdaki Zap bölgesinden tamamen çekildi” diyen Danış, “Ama bombardıman halen diğer bölgelerde devam ediyor” şeklinde konuştu.

HPG Anakarargah Komutanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada Türk ordusunun geri çekilmeye başladığını açıklamış ve geri çekilme sırasında gerillanın orduya ağır kayıplar verdiğini kaydetmişti. HPG Türk ordusunun gerilla direnişi karşısında kaçmak zorunda kaldığını ifade etmişti.

BUSH “BİR AN ÖNCE ÇIKIN” DEMİŞTİ

Geri çekilme aynı zamanda ABD Başkanı George W. Bush ve Savunma Bakanı Robert Gates’in operasyonun bir an önce son erdirilmesi yönündeki açıklamasında sonra geldi. Bush, dün yaptığı açıklama, Türk ordusunun bir an önce birliklerini çekmesini istedi. Bu açıklama öncesi Türkiye ziyaretinde bulunan Gates de Washington dönüşünde, Türkiye’nin operasyonun sona erdirilmesi yönündeki mesajı aldığını kaydetmişti.

GENELKURMAY “İZAFİ” DİYORDU

Oysa Genelkurmay ve Türk yetkilileri geri çekilme konusunda bir takvim vermeyi reddediyordu. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, geri çekilme tarihi için “izafi bir kavramdır” diyerek bunun bir gün de, bir yıl da sürebileceğini öne sürmüştü. Dışişleri Bakanı Vecdi Gönül de bir tarih vermeyerek, gerektiği kadar kalacaklarını söylemişti.

Ancak bugün Genelkurmay yaptığı açıklamada “Harekatın başlangıçtaki hedeflerine ulaştığı değerlendirilmiş; birliklerimiz arazi arama ve taramaları yaparak, 29 Şubat 2008 sabahı itibarıyla yurtiçindeki üs bölgelerine dönmüşlerdir” dedi. Genelkurmay bu geri çekilmenin dıştan gelen bir etkiden kaynaklı olmadığını ve kendilerinin başlangıç ve bitiş tarihini belirlediğini savundu. Yıkılan köprüler, bombalanan yerleşim yerlerine rağmen sivil halka zarar gelmediğini ileri süren Genelkurmay Başkanlığı, 9 gün içinde “24’ü asker, 3’ü Geçici Köy Korucusu olmak üzere 27 güvenlik görevlisinin” öldüğünü iddia etti.

ZEBARİ DE DOĞRULADI

Irak ve Güney Kürdistan cephesinde ise geri çekilmeyi doğrulayan açıklama peşmerge sözcüsü Cabar Yaver’den ilk olarak geldi. Yaver Türk askerlerinin geri çekildiğini söyleyen ilk yetkili oldu. Daha sonra Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zaberi, “Kuzey Irak’taki bütün Türk askerleri çekildi” dedi Zebari, Türkiye’nin bu “doğru” adımını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

25. OPERASYON HEZİMETLE SONUÇLANDI

Türkiye’nin bu “ani” geri çekilmesi siyasi gözlemciler tarafından “hezimet” olarak yorumlandı. Türkiye cephesinde de şaşkınlık yaratan geri çekilmenin ilk sinyallerini PKK kaynakları verdi. Zira gerilla Türk ordusunun gerilla karşısında kırılma yaşadığını bildirmişti. Daha önce 24 sınırötesi operasyon yapan Türkiye, bu son 25’inci operasyonda da başarısız oldu.

KARAYILAN GERİLLALARI KUTLADI

Koma Civaken Kurdistan Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan da bu operasyonun bir savaş ilanı olduğunu belirterek, “Sürekli olarak ‘şimdiye kadar Güney Kürdistan’a 24 operasyon yapılmıştır’ mevcut yürütülende 25. operasyondur diye belirlemeler yapılmaktadır. 25. operasyondur söylemi aslında farkında olmadan bir gerçeği gizlemektedir. Mevcut yürütülen harekat 25. operasyon değildir. Çünkü her şeyden önce şu anda Türk ordusunun uygulamaya çalıştığı konsept bir operasyon değildir; resmen bir savaştır” dedi. Karayılan operasyonu geri püskürten gerilla birliklerini kutladı.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: