Avrupa Basını: PKK prestij kazandı

KÖLN (01.03.2008)- Türkiye’nin 25 kez Güney Kürdistan’a düzenlediği işgal operasyonuna dün son vermesi Avrupa basınında geniş yankı yarattı. Avrupa basını, Türk ordusunun gerillanın sert direnişiyle karşılaştığını belirterek, PKK’nin prestij kazandığına dikkat çekti.

‘PKK GERİ ÇEKİLMEDİ, SAVAŞTI’

Avusturya’nın önde gelen günlük gazetelerinden ‘Die Presse’ de Jan Keetman imzasıyla çıkan haberde, Türk ordusunun Kürdistan’ı işgal operasyonunda büyük bir direnişle karşılaştığını ve PKK’nin geri çekilmeyip askerlerle savaştığını yazdı.

PKK gerillaların Türk askerlerine karşı büyük direniş gösterdiğini belirteren gazete ‘’çatışmaların en şiddetlisi sınıra yakın alanlarda yaşandı. Bu da gösteriyor ki, iddia edildiği gibi PKK kaçmamış ve herhangi bir panikte yaşamadan mücadele etmiştir. Bu PKK için başarıdır’’ dedi.

Türk ordusunun kullandığı ağır silahlar ve ileri tekniğe rağmen, PKK’nin gösterdiği direniş karşısında Kürtler arasında prestij kazandığını belirtti.

‘DAVİDE KARŞI GOLİAT’ BENZETMESİ

‘Davide karşı Goliath’ örneğini veren gazete, Türk ordusunun savaş bilançosunun da dayanaksız olduğunu yazdı.

İşgal harekatına Amerika’nın baskısı ile son verildiğini yazan gazete, Türk genelkurmayın çatışmalarla ilgili yayınladığı verilerin de gerçek dışı olduğu söyleyerek, ‘’Bu verilerin hiçbiri gerçeğe dayanmıyor ve bu bilanço bağımsız güçler tarafından teyit edilmiyor’’ dedi.

‘ANKARA İÇİN YENİLGİ’

Almanya’nın önde gelen günlük gazetelerinden ‘Der Tagesspiegel’ ise ‘’Türk ordusunun sürpriz geri çekilişi Ankara için bir yenilgidir’’ yorumunda bulundu.

Susanne Güsten imzasıyla İstanbul’dan aktarılan haberde, geri çekilen askerlerin çok yorgun olduklarının görüntülendiği ve savaştan galip dönen askerlere hiç benzemedikleri belirtildi. Türk ordusunun amacına ulaştığının belirsiz olduğunu yazan Susanne Güsten, ‘’Türk ordusunun önümüzdeki dönemlerde yeniden kara operasyonu düzenleyebilir. Ancak bu operasyonun aniden sonlandırılması Ankara için bir yenilgi’’ dedi.

BÜYÜKANIT’IN İTTİRAF ETTİ

Der Tagesspiegel Türk Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın PKK’nin operasyonla yokedilemeyeceğini itirafını yaptığını da hatırlatarak, bazı emekli Türk generallerinin de geri çekilme konusunda şaşkına uğradıklarını yazdı

PKK’nin sadece Zap kampının değil, 10 ayrı kampının daha bulunduğunun ve bunlara herhangi bir zarar gelmediğine dikkat çeken gazete Türk ordusunun geri çekilişini PKK’lilerce sevinçle kutlandığını yazdı.

Bir PKK konuşmacısının sözlerine yer verenilen makalede, PKK’nin bir kez daha işgale karşı başarıyla direndiğini ve Türk ordusunun geri çekilişini sağladıklarını aktardı.

GENELKURMAY ‘PROPAGANDA KATLİAMI’ YAPTI

İsviçre’de yayınlanan Basler Zeitung gazetesi de Türk Genelkurmay’ın önceki gün ve dün yaptığı açıklamaların çelişkilerle dolu olduğuna dikkat çekti.

Gazete, askerlerin operasyonların bir yıla kadar sürebileceğini, ancak Amerika Savunma Bakanı ve ABD Başkanı Bush’un açıklamalarından hemen sonra operasyonun hemen sona erdiğini yazdı.

Basler Zeitung, Genelkurmay’ın operasyon boyunca ‘propaganda katliamı’ yaptığını belirterek, kamuoyunu yanıltan çelişkili bilgiler aktardığını yazdı.

Zap kampını ele geçirdiklerini iddia eden Genelkurmay’ın verdiği PKK’li kayıplarını da iddia edildiği gibi olmadığı belirten gazete, çatışmalarda 100’ün üzerinde askerin öldüğünü kaydetti.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: