Başbakanlıktan medyaya ‘ambargolu metin’ kınaması

ANKARA (01.03.2008)- Başbakanlık Basın Merkezi, Başbakan Erdoğan’ın dünkü Ulusa Sesleniş konuşmasının basın tarafından izinsiz olarak kullanılmasını kınadı. Açıklamada, “Ambargolu metinler, tanımı gereği, üzerlerindeki ‘ambargo’ kaydı kaynakları tarafından kaldırılmadığı sürece ‘yok’ hükmündedir” denildi.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın dünkü Ulusa Sesleniş konuşmasının ambargolu olduğu halde basın kuruluşları tarafından izinsiz olarak kullanıldığı belirtildi. Anadolu Ajansı’nın Erdoğan’ın Ulusa Sesleniş konuşmasını sabah saatlerinde ambargolu olarak servise koymuş ancak harekatın bitmesinin ardından bu metin ajansan çekilmişi. İlk metinde “harekat devam ediyor” ifadeleri yer aldığı için yapılan değişiklik üzerine, Erdoğan’ın operasyonun bittiğinden haberdar olmadığı ortaya çıkmıştı.

Basın Merkezi’nin açıklamasında, AA’daki bu ambargolu metnin izinsiz olarak basın kuruluşları tarafından kullanılmasının basın ahlak ilkesinin ihlali anlamına geldiği ve güven duygusunu zedelediği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Dün ve bugün bazı medya organlarında Sayın Başbakanımızın aylık Ulusa Sesleniş konuşmasıyla ilgili ‘ambargolu’ bir metinden alıntılar yapıldığı görülmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi ‘ambargolu’ metinler, tanımı gereği üzerindeki ‘ambargo’ kaydı kaynakları tarafından kaldırılmadığı sürece yok hükmündedir. Bu uygulama, taraflar arasında teamüller ve meslek ahlak ilkelerine dayalı zımni bir anlaşmaya dayanmakta ve kaynak-medya ilişkisinde karşılıklı güven temelinde yürümektedir. Bu çerçevede ‘ambargo’ kaydı, kaynaklarının söz konusu metinler üzerinde tahdit sona erinceye kadar her türlü tasarruf hakkını saklı tuttuğu ve ancak nihai hallerinin dikkate alınabileceği, değişiklik halinde önceki metinlerin yok sayılacağı ilkesinin medya tarafınca da kabulünü şart koşmaktadır. Bu itibarla, bazı medya organlarında yer alan haberlerin, temel bir ahlak ilkesinin açıkça ihlali olduğunu belirtiyor, karşılıklı güven ilişkimizi kötüye kullananları şiddetle kınıyoruz”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: