Sebahat Tuncel Amerika’da Kürt sorununu anlattı

NEW YORK (01.03.2008)- Türkiyeli öğrencilerin New York kent üniversitesinde organize ettiği bir toplantıda konuşan DTP Milletvekili Sebahat Tuncel, Kürt sorununun Kürtlerin siyasal ve kültürel haklarının güvence altına alınması ile çözülebileceğini söyledi. Kürtlerin demokratik özerklik talep ettiğini söyleyen Tuncel, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın görüş ve önerilerinden de yararlanması gerektiğini vurguladı.

ABD’de öğrenim gören Türkiyeli öğrenciler, John Hopkins, Brown ve City University of New York’ta ‘’Türkiye’de demokratik haklar ve özgürlükler mücadelesinin koşulları’’ adı altında konferanslar düzenledi. City University of New York’ta düzenlenen konferansta Sebahat Tuncel yanı sıra çok sayıda eğitim görevlisi, öğrenci, basın mensubu ile Türk elçiliğinden temsilciler katıldı.

200 aşkın kişinin katıldığı Konferansın açılış konuşmasını Binghampton Üniversitesi Sosyoloji Profesörü William G. Martin yaptı. Türkiye’deki Kürt sorununun kısaca değinen Martin, Sebahat Tuncel’i ‘hapisten seçilen Kürt milletvekili’ olarak tanıttı.

DTP üzerindeki baskılar ile kapatılma tehlikesine değinen Sebahat Tuncel, Türkiye’nin demokratikleşmemesi önündeki en büyük nedenin Kürt sorunundaki çözümsüzlük olduğunu söyledi. Kürt sorununun demokratik yollardan çözümü için adım atılmadığını ifade eden Tuncel “Son zamanlarda yapılan eylemlerde Kürt yurttaşların evleri yakıldı, sırf Kürt oldukları için linç girişiminde bulunuldu” diye konuştu.

Kürtlerin demokratik özerkliği benimsediklerini söyleyen Tuncel, Öcalan’ın siyasal genel affın Kürt sorununun çözümü açısından bir adım olacağını söylediğine dikkat çekerek şunları belirtti:

“Sayın Öcalan yine siyasi bir genel affın sorunu çözmek açısından bir adım olacağını düşünüyorlar. PKK, bugüne kadar 5 kez ateşkes ilan etti. Ama ne yazık ki bunlar silahsızlanmaya dönüşmedi. Sorunun çözümü için Sayın Öcalan’ın görüş ve önerilerinden yararlanmak daha masrafsız ve gerçekçi bir çözüm olarak karşımızda duruyor.”

‘’PKK, Türkiye’de Kürt sorunun bir nedeni değil, sonucudur’’ diyen Tuncel, Kürtler özgür olmadan Türkiye’de Türklerinde özgür olamayacağını söyledi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tuncel, Türk askerlerinin Güney Kürdistan’dan geri çekilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu söyleyerek ‘’Kürt sorununun, sınırların ötesinde değil İstanbul’da, Ankara’da olduğunu ifade ettik. Sorun operasyonlarla değil, uzlaşı ile çözülecektir. Bu açıdan isabetli olmuştur. Bu çekilme Türkiye’de tabu olan bazı konuları tartışma ve çözüm için bir fırsat olur’’ dedi.

Konferans ardından, Amerikan Kürt Derneği tarafından organize edilen bir kokteyl verildi. Türkiyeli öğrencilerin hazırlamış olduğu konferansların sonuncusu Pazar günü John Hopkins üniversitesinde yapılacak.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: