ABD mi PKK mi?

BRÜKSEL (02.03.2008) – Türkiye’de ne savaş tamtamları çalıp Türk ordusunu Bağdat’a kadar gönderen medya ne de bu gaza gelip Mehmetçikten -30 derecede büyük bir fetih bekleyen milliyetçi kesimler 29 Şubat’ta aniden gerçekleştiği söylenen geri çekilmeyi sindirebilmiş değil.

Türk genelkurmayı operasyon başlangıç ve bitiş tarihinin kendilerini tarafından belirlendiğini ifade etse de kamuoyu buna inanmıyor. Operasyon sürecinin başından beri Genelkurmayın emrinden çıkmayan Türk basınında dahi bazı yazarlar açıktan geri çekilmeyi eleştiriyor.

Türkiye’deki havadan anlaşıldığı kadarıyla Türk ordusunun ABD Savunma Bakanı Robert Gates ve ardından Başkan George W. Bush tarafından yapılan açıklamaların ardından geri çekilmesi ulusalcı cephenin, Ergenekoncuların onuruna dokunmuş. Hükümetin hazır kıta hükümetin, komutanların komutanı Büyükanıt’ın ABD’nin lafını dinlemesine çok içerlenmişler.

TÜRKİYE ABD’NİN LAFINI DİNLEMEDİ!

Ulusalcıların o kadar üzülmesine gerek yok. Türkiye’nin ABD’nin lafını falan dinlediği yok. Bush kimseye yarın sabah tasınızı tarağınızı toplayıp çekip gideceksiniz demedi. “İşinizi çabuk bitirip dönün” dedi.

Irak hükümeti ise Türkiye’ye protesto notası bile vermedi. Güney Kürdistanlı güçler Bağdat’ın Türkiye’yle gizli anlaşmalar yaptığını ifade etti.

Türkiye ABD’nin sözcünü falan dinlemedi. Alın size ispatı.

KCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan 27 Şubat’ta, yani geri çekilmeden iki gün önce “Türk ordusu çekilecek de çekilemiyor” dedi.

Zap cephesinde yer alan HPG Anakarargah komutanı Bahoz Erdal ise tam 4 gün önce “Türk askerini süpürüyoruz” diye konuşmuş ve Türk askerinin geri çekilmeye başladığını ifade etmişti.

Türk askerinin geri çekilme harekatında yaşadığı zorlukları bizzat Yaşar Büyükanıt, Milliyet gazetesine verdiği demeçte anlattı ve Erdal ve Karayılan’ın sözlerini bir anlamda doğruladı.

TÜRK ORDUSU BOZGUN YAŞADI

Büyükanıt çekilme kararını günler önceden aldıklarını söyledi. (Topu topu 9 gün süren operasyonun geri çekilme kararı “günler” öncesinden almak ne demekse. Kaldı ki en şiddetli çatışmaların da son iki günde yaşandığı bizzat Genelkurmay tarafından açıklanmıştı) Siyasiler ya da yabancıların herhangi bir talimatı gelmediğini söyleyen Büyükanıt, Zap alanındaki gerilla tehlikesini de “gitsinler orada 24 saat kalsınlar” sözleriyle özetledi.

Şu şimdi açık bir şekilde anlaşılmaktadır ki HPG gerillaları Zap alanında Türk ordu güçlerini gerçek bir bozguna uğrattı. Kibirli ulusalcıların burnu biraz sürtündü, ordu PKK’yi hafife almanın bedelini ağır ödedi ve geri çekilmek zorunda kaldı.

Türk ordusu Zap’ta, Zağroslarda ufak bir alanda dahi tam hakimiyet sağlayıp ve güçlerini emniyetli bir şekilde konumlandırabilmiş olsaydı, diğer tüm operasyonlarda olduğu gibi “akbaba gazeteci” takımını helikopterle taşır ve karşı tepeleri boş boş tarardı. Türk ordusu bunu bile yapamadı.

Bazı esprili arkadaşlarımıza göre geri çekilme tarihi bile Türk ordusu tarafından özenle seçilmiş olabilir. Malum 29 Şubat’ta Türk ordusunun geri çekilmesiyle sonuçlanan direnişin yıldönümünü en erken 4 sene sonra 29 Şubat 2012’de kutlayabilecek.

İŞGAL OPERASYONU BOŞA ÇIKARILDI

Türk ordusunun bu operasyonunun boşa çıkarılması tüm Kürtler açısından büyük önem taşıyor. Bu sıradan bir operasyon değildi. 30 yılda 24 kez Türk ordusunun sınırötesi operasyonlarına karşı savaşmış olan PKK yetkilileri de hem tarz hem taktik bakımından son operasyonun işgal ve alan kontrol etme amacını taşıdığını ifade ediyor.

PKK yetkililerine göre operasyon eğer başarılı olsaydı Türk ordusu Güney Kürdistan sınırına bir tampon bölge oluşturma ve topraklarını işgal etme anlamında çok önemli bir adım atacaktı.

PKK’nin Türkiye’nin ya da uluslararası güçlerin kirli pazarlıklarıyla Kürdistan üzerindeki kirli oyunları bozabileceği artık herkes tarafından görüldü. Bu güç gösterisi en çok da ABD ve uluslararası diğer güçlere önemli mesajlar verdi.

Kürtleri, Kürtlerin siyasi ve askeri örgütlülüğünü kimse küçük göremez. Kürtlerin askeri gücü tarihinin en üst seviyesindedir ve Kürtlerin geleceğinin belirlenmesinde garantör rolünü oynamaktadır.

Bu güç Kürtler adına Kerkük’ü de Güneydeki kazanımları da korumakta ve savaşmaktadır. Bu son Zap operasyonunda daha da net bir şekilde görüldü.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: