Bismil’de binlerce kadın AKP’yi protesto etti

AMED (02.03.2008) – Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde belediye tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nedeniyle düzenlenen şölene binlerce kadın kişi katıldı. Şölende konuşan DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, “Biz bu kandan, gözyaşından medet uman tüm siyasi partilere, AKP’ye artık yeter diyoruz. Bu halk Erdoğan’ı affetmeyecek. Yahya Menekşe’nin üzerine panzer süren Erdoğan’ı affetmeyecek. Bu halk cevabını sandıkta verecek. Taleplerimizi duymayanlar sahtekârdır” dedi.

Bismil Belediyesi’ne bağlı itfaiye bahçesinde saat 10.00’da başlayan şölene DTP Milletvekili Gültan Kışanak, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Sürgücü Belediye Başkanı Zeyniye Öner, kadın hareketi adına Herdem Kızılkaya, Barış Anneleri İnisiyatifi, Belediye İş Sendikası Diyarbakır Şubesi Başkanı Vezir Perişan katıldı.

Yoğun güvenlik önleminin alındığı şölende tüm önlemlere rağmen, sarı, kırmızı, yeşil renkli flamalar açıldı. Alanda açılmak istenen Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterine de polislerce el konuldu. Sık sık “PKK halktır halk burada”, “Êdî Bes e Barış İstiyoruz”, “Katil Erdoğan”, Biji aşiti”, “Biji serok Apo”, “Her Kürt bir PKK’lidir” sloganları atılırken, kadınlar giydikleri ulusal kıyafetler ve yazmalarındaki sarı, kırmızı, yeşil renkli işlemeleriyle dikkat çekti. Bismil Belediye Başkanı Şükran Aydın da, şölene katılan tüm kadın konuk ve sanatçılara işlemeli eşarp hediye etti.

‘FİKRİMİZİ HİÇBİR GÜÇ PARÇALAYAMAZ’

Şölende konuşma yapan Bismil Belediye Başkanı Şükran Aydın, tüm kadınların ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, “Kadınlarımız yıllardır ezilmiş, zorluklardan geçmiştir. Ancak tüm bu sömürülere karşı nerede olursak olalım hep birlikte, yürek yüreğe mücadele etmeye devam edeceğiz. Çocuklarımızın hakları için de mücadele edeceğiz. Biz annelerin yüreği çok yandı. Artık yanmasın. Artık ne asker ne gerilla anneleri ağıt yakmasın. Êdî Bes e” dedi. Pankartlara el konulmasına da değinen Aydın, polisin bu tutumunu kınadı. Aydın, “Erdoğan diyor ki, Diyarbakır’ı ve eşantiyon olarak da Bismil’i alacağım. Gelsin sizi görsün de alsın bakalım nasıl alıyormuş. Bizim beynimizi, fikrimizi hiçbir güç parçalayamaz” diye konuştu.

‘HALKIMIZ ERDOĞAN’I AFFETMEYECEK’

Şölende konuşan DTP Milletvekili Gültan Kışanak da, tüm kadınları yürekten selamladığını ifade ederek, şunları söyledi: “Özgürlüğe sevdalı tüm kadın yoldaşlar. Hepinizin kadınlar günü kutlu olsun. Biz kadınlar bir mal gibi alınıp satılmaya, baskı altında tutulmaya, ikinci sınıf muamelesine tabi tutulmaya artık yeter dedik. Kadın katliamlarına, namus cinayetlerine artık yeter dedik. Özgürlük istiyoruz dedik. Bu özgürlük mücadelesini kendi emeğimizle yarattık. Babaya, kocaya, devlete boyun eğdirilmek istenen biz kadınlar hepsine hayır dedik. Mücadelemizi her yerde yükselttik. Büyük bedeller verdik. Şimdi o bedeller karşısında saygıyla eğiliyorum. Uykuları kaçsın, çünkü biz bu mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız. Biz bu kandan, gözyaşından medet uman tüm siyasi partilere, AKP’ye artık yeter diyoruz. Bu halk Erdoğan’ı affetmeyecek. Yahya Menekşe’nin üzerine panzer süren Erdoğan’ı affetmeyecek. Bu halk cevabını sandıkta verecek. Taleplerimizi duymayanlar sahtekardır.”

İMRALI’YA TECRİT KÜRT HALKINA TECRİT

Şölende kadın hareketi adına konuşma yapan Herdem Kızılkaya ise, Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin aslında Kürt halkı ve Kürt kadınlarına uygulandığına dikkat çekerek, diyalog yolunun İmralı’dan geçtiğinin altını çizdi. Kızılkaya, konuşmasında şunlara yer verdi: “Birlikte yaşayalım dedik ama üzerimize bomba yağdırdılar. Kara harekatında gençler donarak öldü. Savaşla bu sorun çözülmez Sayın Erdoğan. Artık size sayın demeyeceğim Erdoğan. ‘Çocuk da olsa kadın da olsa vurun’ diyen sen değil miydin? Siz hele Kürt kadınlarını asla kazanamazsınız. İnsanlar ölürken Erdoğan’ın milletvekilleri hangi lüks otellerdeydi. Bu parti ak değil karadır kara.”

Şölende Barış Anneleri İnisiyatifi adına Sultan Koyunlu da bir konuşma yaparak, “Parçalanmış yüreklere yeter. Anneler yeterince acı çekti, artık yeter. Herkes anne evladıdır. Bunu tüm anneler için söylüyorum” dedi. Koyunlu’nun konuşması ardından tüm konuklar ve Barış Anneleri bir araya gelerek, barış güvercinleri uçurdu. Yapılan konuşmaların ardından sanatçı Rojda müzik dinletisi vererek, halkı oldukça coştururken, Bismil Kültür Sanat Derneği bünyesinde çalışmalarını yürüten Koma Aşiti ve Koma Bager de verdiği dinletiyle kitleye keyifli anlar yaşattı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı şölen, olaysız bitti.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: