İran Cumhurbaşkanından Irak’a tarihi ziyaret

BAĞDAT(02.03.2008)- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, iki günlük resmi ziyaret için Irak’ın başkenti Bağdat’a gitti. Amhedinejad 1979 yılınan bu yana Irak’ı ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı oldu.

Sabah saatlerinde Bağdat’ta ulaşan Ahmedinejad burada Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile çok sayıda üst düzey yetkili tarafından resmi törenle karşılandı.

İki ülkenin milli marşlarının çalınmasından sonra, tören kıtasını denetleyerek iki çocuk tarafından sunulan çiçekleri kabul eden Ahmedinejad ardından, Talabani’yle protokolde bulunan iki ülke yetkilileriyle tokalaştı. Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen resmi karşılama ardından Ahmedinejad cumhurbaşkanlığı binasına geçerek Talabani’yle görüştü.

Talabani’nin daveti üzerine Bağdat’a gelen Ahmedinejad, 1979 İslam devriminden bu yana Bağdat’ı ziyaret eden ilk İran Cumhurbaşkanı oldu. Ahmedinejad, iki günlük resmi ziyareti sırasında Talabani yanı sıra Başbakan Nuri El Maliki ve bazı Şii din adamları ile resmi görüşmelerde bulunacak.

Mahmud Ahmedinejad’ın ziyaretinde iki ülke arasındaki sınır sorunu ile güvenlik, ekonomi ve kültürel alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi gibi önemli konuları Irak tarafıyla görüşeceği belirtildi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: