İsrail’in Gazze saldırısında ölü sayısı 80’e çıktı

GAZZE(02.03.2008)- İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırının ikinci gününde öldürülen Filistinli sayısı 80’e çıktı. İsrail saldırıların devam edeceğini söylerken, Filistinliler İsrail’le tüm görüşmeleri askıya aldıklarını açıkladı. AB israil saldırılarını kınarken ABD ise tarafları şiddete son vermeye çağırdı.

İsrail’in Filistin Gazze Şeridi’ne yönelik başlattığı kapsamlı saldırı devam ediyor. Cebaliye’nin doğusunda düzenlenen füze saldırısında çoğu militan en az 10 Filistinli öldü. El Zemo bölgesindeki füze saldırısında ölenler arasında 21 aylık bir kız bebeğin de bulunduğu bildirildi.

14 YAŞINDA BİR ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail’in saldırılarına karşı Beyt Ava köyünde düzenlenen gösteride taş atan çocuklara ateş eden İsrail askerleri 14 yaşında bir çocuk öldürüldü, 2’si ağır 40 dolayında kişiyi de yaraladı.

İsrail uçakları gece 03.00 sıralarında Hamas Hükümeti Başbakanı İsmail Haniye’nin el Rimal bölgesindeki başbakanlık binasına 3 füze attı. Saldırıda ölen yada yaralanan olmadığı bildirildi.

Buna karşın, Filistinli militanların Gazze Şeridi’nden İsrail topraklarına düzenlediği 9 roket saldırısında 4 İsrailli yaralandı.

Batı Şeria ve Gazze’deki Filistin kentlerinde gösteriler düzenlenirken, doğu Kudüs dahil tüm kentlerde esnaf kepenk kapattı.

ÖLÜ SAYISI İKİ GÜNDE 80’E ÇIKTI

İsrail’in dün sabah başlattığı saldırıda ölü sayısı 80’e ulaşırken, geçen Çarşamba gününden bu yana 110 kişi öldü. Dünden bu yana gerçekleşen saldırılarda en az 200 kişi de yaralandı.

Gelişmeler ardından Mısır ağır yaralıların tedavisi için Refah sınır kapısını açarken, İsrail askerleri ambulansların geçişine izin vermeyerek ateş altına aldığı bildirildi.

OLMERT: SALDIRILAR DEVAM EDECEK

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, bakanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada Gazze Şeridi’ne karşı başlatılan kanlı saldırının devam edeceğini söyledi. İsrail’in ‘teröre karşı’ savaşını durdurma niyetinin olmadığı söyleyen Olmert ‘’Kassam ve Grad füzelerinin menzillerini artırarak bizim operasyonumuzu zayıflatacağını düşünen varsa büyük hata yapar” dedi.

İsrail’in terör devleti yada terör örgütü olmadığını söyleyen Olmert Filistin’de tüm mahalleleri ortadan kaldıracak eylemlere girişmeyeceklerini ‘uzun dönemde İsrail’e zarar verecek eylemlerden kaçınacaklarını’’ ifade etti.

ABBAS: İSRAİL’LE TÜM İLİŞKİLER ASKIYA ALINDI

Dün Yaptığı bir açıklamada İsrail saldırılarını ‘soykırım’ olarak adlandıran Filistin Lideri Mahmud Abbas İsrail’le tüm ilişkileri askıya aldı. Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna ‘’barış görüşmeleri gibi tüm düzeylerdeki ilişkiler, böylesi saldırgan bir İsrail’le anlamsızlaştığı için askıya alınmıştır’’ dedi.

Rudeyna, Abbas’ın Filistinli müzakerecilere ‘’düşmanca saldırı durana kadar’’ İsrail’le tüm ilişkilerin askıya alınması talimatı verdiğini bildirdi. Rudeyna ‘’İsrail hükümeti halkımıza karşı haksız bir savaş ile katliam kararı almış. Barış görüşmelerinin bloke edilmesi ile tüm ilişkilerin askıya alınmasından İsrail sorumludur’’ diye konuştu.

AB İSRAİL’İN ‘ORANTISIZ GÜÇ KULLANIMINI’ KINADI

Avrupa Birliği (AB) ise İsrail’in Toplu cezalandırma anlamına gelen Gazze’de Filistin halkına yönelen ‘orantısız güç kullanımını’ kınadı.

AB Dönem Başkanlığından yapılan açıklamada, “masum çocuklar dahil önemli sayıda sivilin” hayatını kaybetmesine neden olan İsrail saldırısını “büyük endişe” ile izlendiğini “bu tür eylemlerin uluslararası hukuka aykırı olduğu” vurgulayarak ‘’AB Dönem Başkanlığı, Gazze halkının toplu cezalandırılmasını reddeder” dedi. Açıklamada, Hamas’ın İsrail’e roket saldırısı da kınanarak, bunun derhal durdurulması istendi.

ABD ŞİDDETTE SON VERMEYE ÇAĞIRDI

İsrail’in katliama dönüşen saldırılarını kınamayan ABD ise İsrail-Filistin şiddetine son verilmesi çağrısında bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Gordon Johndroe yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde ‘dün çıkan çatışmaların’ üzüntü verici olduğunu söyleyerek ‘’masum sivilleri hedef alan tüm şiddetin ve terör eylemlerinin sona erdirilmesi” çağrısında bulundu.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: