Kağıtsızlara tedavi olma hakkı

STOCKHOLM (02.03.2008) – İsveç’te sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinden sonra Sosyal Yardım Müdürlüğü de yasadışı bir yaşam sürmek zorunda kalan kağıtsızlara tedavi olma hakkı tanınmasını talep etti.

İsveç’te çalışma ve oturma izni olmayan “Kağıtsızlar”ın sayılarının 30 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan önemli bir bölümü iltica talepleri reddedildiği için yeraltında yaşamak zorunda kalıyorlar. Gizli yaşamak zorunda kalan “kağıtsızlar” yoğun emek sömürüsüne tabi tutuluyor. Lokanta, gıda ve temizlik sektöründe çok düşük ücretle çalışmayı kabul etmek zorunda kalıyorlar. Konut İşçileri Sendikası tarafından yapılan bir araştırma “kağıtsızlar”ın bir kısmına 10 kr (yaklaşık 1 Euro) saat ücreti ödendiğini açığa çıkardı. Gizli yaşamak zorunda kalan ilticacıların tedavi olma haklarının olmaması da pratikte birçok sorunun yaşanmasına neden oluyor.

Geçtiğimiz günlerde İsveç’i ziyaret eden Birleşmiş Milletler sağlık sorunlarından sorumlu özel raportörü Paul Hunt da İsveç’e sert eleştiriler yöneltti. İsveç’i uluslararası sözleşme ve anlaşmaları ihlal etmekle suçlayan Hunt, yeraltında yaşamak zorunda kalan ilticacılara tedavi hakkı verilmesini talep etti.

‘İSVEÇLİLER İNSAN HAKLARINI İHRAÇ EDİYOR’

Merkezi Brüksel’de bulunan Picum adlı bir örgütün Avrupa çapında yaptığı bir araştırmanın sonuçları sadece İsveç ve Avusturya’nın yeraltında yaşayan ilticacılara tedavi olma hakkı vermediğini gösterdi. Yeraltında yaşayan “kağıtsızlar”a en iyi tedavi olanakları sağlayan ülkelerin başında ise İtalya ve İspanya geliyor. Hunt araştırma sonuçlarının İsveç’in en alt sıralarda bulunmasını göstermesinin kendisini şaşkına çevirdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “İsveçliler insan haklarını ihraç edilecek bir şey olarak görüyorlar. Uluslararası arenada İsveç insan hakları savunucularının öncülüğünü yapıyor. Ama buradaki uygulamalar insanı şok ediyor. Başka ülkeler için geçerli olması savunulan insan haklarının burada da uygulanması gerekiyor.”

Geçtiğimiz günlerde de tıp fakültesinde okuyan öğrenciler parlamento binası önünde bir protesto gösterisi yaparak yeraltında yaşamak zorunda kalan “kağıtsızlar”a sağlık sisteminden yararlanma hakkı verilmesini istemişlerdi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: