Karayılan AFP’ye operasyonu anlattı

PARİS (02.03.2008)-Koma Civaken Kurdistan (KCK) Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, 29 Şubat’ta Güney Kürdistan’dan geri çekilmek zorunda kalan Türk ordusunun ‘başarısız’ olduğunu söyledi. Karayılan, Türk ordusunun PKK’ye saldırısının yanısıra esas amaçlarınından birinin de Kerkük’ün Kürdistan bölgesine bağlanmasını engellemek olduğunu anlattı.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Murat Karayılan, “Ankara Kürdistan’ın içişlerine karışmak ve herhangi bir yere saldırı düzenlemek amacıyla üs gibi kullanacağı bir güvenlik alanı kurmak için Irak kuzeyindeki büyük bölgeleri kontrol altına almak istiyordu” dedi.

“Türkiye’nin hedefi buydu ama PKK savaşçılarının direnişi karşısında yapamadılar” diyen Karayılan, gerilla üslerine yönelik operasyonun başarısız olduğunu söyledi. Karayılan, “Türkiye Zap bölgesinde güçlerimizi üç yerde saldırdı ama savaş alanları üzerine uçakların uçması, aralıksız bombalaması ve Türk ordusu tüm teknolojiye sahip olmasına rağmen hedeflerine ulaşamadı” dedi.

Karayılan, Türk ordusunun dokuz gün süren operasyonundaki amacının “PKK’yi vurmak” ama aynı zamanda “Kürdistan’ı zayıflatmak” ve “Kerkük’ün bölgeye bağlanmasını engellemek” olduğunu ifade etti.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: