Le Monde: Sınır hattında tansiyon yüksek

PARİS (02.03.2008)-Fransız Le Monde gazetesi, Türk ordusunun Güney Kürdistan’daki işgaline son vermesine rağmen sınır hattında tansiyonun yüksek olduğuna dikkat çekti. Gazete sınırın bazı noktalarında sığınaklar kazıldığını belirterek, Kürtlerin bölgede bulunan Türk askeri üslerinden de rahatsız olduğunu kaydetti.

Le Monde gazetesi muhabiri Cecile Hennion, Türk ordusunun 29 Şubat’ta geri çekilmesinden sonra sınır hattındaki köylülerle görüştü. Sınır hattında tansiyonun yüksek olduğunu yazan gazete, Zap bölgesinde hava saldırılarının da sürdüğüne işaret etti.

Gazete, bomba seslerinin evinin damında duran yaşlı Teyfo Abdulrehman’ın yaşadığı Silke köye kadar ulaştığını belirtiyor.

100 KÖY PKK DENETİMİNDE

Sınırdaki Meruz sakinlerinin köylerinden çıkarılarak yerlerine Türk askerlerinin ‘kırmızı çizgiyi’ aşmaması için gözetlemekle yükümlü peşmergelerin yerleştiğine işaret eden gazete, bölgede PKK denetimindeki 100 kadar köyün bu sınırın altında bulunduğunu kaydediyor. Bombalanan Waraxale vadisi de 10 km Güney Kürdistan toprakları içerisinde bulunuyor. Peşmergeler de Türk askerlerinin çekilmeden önceki akşam burada şiddetli çatışmaların yaşandığını aktarıyor.

PKK sözcüsü Ahmed Danış, Türk ordusunun geri çekildiğini ancak 200 askerin Waraxale vadisinde gerillalar tarafından kuşatıldığını belirterek, hava bombardımanının bu askerleri oradan çıkarmak için yapıldığını dile getiriyor. PKK kaynaklarına göre 100’ü aşkın askerin öldüğünü aktaran gazete, yaralanan gerillalar için ise bölgede hiçbir hastanenin olmadığını, onları kabul edecek köylerin ise boşaldığına dikkat çekiyor.

KÖYLÜLER SIĞINAK YAPIYOR

İlk bombardımanlarda köy sakinlerinin kaçtığını ancak Türk ordusunun köprüleri bombalamasından dolayı bu kaçışın zor gerçekleştiğini ifade eden gazete, daha güneydeki Siriye köyündeki gözlemlerini de aktarıyor: ‘’Buraya sığına aileler çılgınca buzlanmış toprağı sığınmak için kazıyor. Bir düzine çocuk babası Celal Sadullah, ‘Köprüleri bombaladılar. PKK’nin tankı yok! Bu Türklerin Kürdistan’ı hedef aldığının kanıtı. Geri gelecekler’ diyerek toprağı kazımaya devam ediyor.’’

Gazete diğer bir gerilim kaynağının da peşmergeler ve PKK savaşçıları arasında kanlı çatışmaların yaşandığı 1997’den beri Kürdistan Bölgesi’nin onayı ile bölgede bulunan Türk askeri üsleri olduğunu kaydediyor. Bamerni köyünde ise 21 Şubat’ta operasyonun başlaması ile buradaki Türk askeri üssünde yaşanan hareketliliğin köylülerde panik yarattığını ifade eden gazete, Türk askerlerin geçiş yolunun köylüler tarafından barikatlandığını ve askerlerin geri dönmek zorunda kaldığını yazıyor. Ancak zırhlı araçların namluların köye doğrultulduğuna dikkat çekiyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: