Londra’da 8 bin kişi gerillayı selamladı

LONDRA (02.03.2008)- İngiltere’nin başkenti Londra’da yaklaşık 8 bin kişi Türk orudusunun 21 Şubat’ta başlattığı sınırötesi operasyonu kınadı

Türk ordusunun 21 Şubat’ta başlattığı sınırötesi operasyonun hemen ardından Londra genelinde eylemsellik kararı alan Kürt ve Türk örgütleri büyük bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Sekiz bin dolayında protestocunun katıldığı yürüyüşün adının Türk ordusunun 28 Şubat itibariyle Güney Kürdistan’dan geri çekilmesinin ardından “Gerilla Direnişini ve Zeferini Selamlama’ yürüyüşü olarak değiştirildiğini belirten organizatörler yaptıkları açıklamada Kürt halkı ve özgürlük gerillasının zaferini binlerce kişi ile Londra’dan selamladıklarını da belirttiler.

Bugün dalston Junction’da başlayan yürüyüş Stoke Newington- Stamford Hill- St. Ann’s Road istikametinde devam ederek Haringey Green Lanes’ta son buldu.

Britanya Kürt Dernekleri Federasyonu (Fed-Bir), Halkevi, Gik-Der, Day-Mer, TKM, YÇKM, Yaşanacak Dünya Gazetesi’nin ortaklaşa organize ettikleri yürüyüşe HÖC (Haklar ve Özgürlükler Cephesi), Hackney ve Haringey Respect taraftarları, Sosyalist İşçi Partililer ve Troçkist grupların yanı sıra bir çok farklı çevreden insanların katılması dikkat çekti.

Protestocuların uzun yürüyüş istikametinde sık sık attıkları “Biji Gerilla”, “Biji HPG”, “Kürdistan Faşizme mezar olacak”, “PKK burada faşistler nerede”, “TC Şaşırma Bizi Dağa Taşırma”, “Biji Serok Apo” vçb sloganlar dikkat çekti.

Yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken, istikamet boyunca polisin Stamford Hill ve St. Ann’s Road bölgelerinde bazı göstercileri kortejin dışına çıkararak isimlerini ve fotoğraflarını almaları dikkat çekti.

İki saat kadar süren yürüyüş Haringey’deki Kürt Toplum Merkezinde son buldu.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: