Akın Birdal’den ‘geri çekilmeye’ fıkralı benzetme

LONDRA (03.03.2008)- İngiltere’nin başkenti Londra’da Kürt Toplum Merkezinde gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin AB müzakere süreci ve Kürt sorunu’ panelinde konuşan DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Türk ordusunun Güney Kürdistan’dan çekilmesini Nasreddin Hoca fıkrasına benzetti.

Yaklaşık bin kişinin izlediği panele Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır milletvekili Akın Birdal, iktidardaki İşçi Partisinin Kuzey İslington milletvekili Jeremy Corbyn, Savaşa Karşı Kolalisyon Başkanı Lindsey German ve Londra Büyükşehir Belediye meclis üyesi Joanne McCartney katıldı.

İngiltere’deki savaş karşıtı faaliyetleri ile dikkat çeken Savaşa Karşı Koalisyon’un Başkanı Lindsey German panelde yaptığı konuşmada, Türk ordusunun düzenlediği operasyonu kınadı.

Konuşmasında German, “Dünyanın her neresinde olursa olsun işgalciler, işgal ettikleri topraklardan geri çekilmelidirler. Bu Irak, Afganistan, Filistin için geçerli olduğu kadar Kürdistan için de geçerlidir. Türk devleti Irak’taki iç çelişkilerden yararlanarak on yıllardır baskı ve zulüm altında tuttuğu Kürt halkını kontrol etmeyi hedeflemektedir. Bu mümkün değildir. Kürt halkının haklı mücadelesinin her zaman yanında olacağız” dedi.

ASKERİ HAREKETLİLİĞE ŞAHİT OLDUM

İşçi Partisi’nin sol kanat milletvekillerinden Jeremy Corbyn ise kısa bir süre önce bir dizi diplomatik temas için bulunduğu Türkiye’de askeri hareketliliğe bizzat şahit olduğunu belirterek, “Gözlerimle şahit olduğum bu askeri hareketliliğin nedeni daha sonra ortaya çıktı. Meğerse söz konusu hareketlilik bir yerleri bombalamak, yakıp yıkmak içinmiş” diye konutşu.

Kürtlerle yirmi beş yıldır çalıştığını vurgulayan Corbyn şöyle dedi: “Türkiye’de bir süre öncesine kadar ilerlemeler vardı. Ancak AB üyeliği ve demokratikleşme adına alınması gereken çok ciddi bir mesafe var ancak ne yazık ki operasyonlar ve benzeri gelişmelere istemediğimiz bir biçimde demokratikleşme sürecini baltalıyor.”

TSK’nın Güney Kürdistan’a yönelik gerçekleştirdiği operasyonun derhal durdurulması ve kınanması için parlamentoya bir önerge sunduğunu belirten Corbyn “Parlamentodan ve hükümetten Türk ordusunun bir an önce Irak’tan çekilmesine yönelik çağrı yapmaları için bir önerge sundum, kabul etmekle birlikte içeriğinin değiştirilmesini önerdiklerinde bunu kabul etmedim. Ben ordunun koşulsuz bir biçimde geri çekilmesini istiyordum” dedi.

BİRDAL’İN OPERASYONU YORUMU

“Türkiye’nin AB müzakere süreci ve Kürt sorunu” panelinin son kunuşmacısı olan DTP Diyarbakır milletvekili Akın Birdal ise operasyonun sonucunun Kürt halkı ve Kürtlerle dayanışan Türk halkının geleceğini yaratmanın zaferi olma anlamını taşıdığını söyledi. Birdal operasyon hakkında Türkiye’de yapılan yorumlara ilişkin ise “Nasreddin Hoca eşekten düşmüş, zaten inecektim demiş” benzetmesini yaptı.

Kürt halkının, sorunlarının operasyonlarla çözülemeyeceğini iyi bildiğini dile getiren Akın Birdal, “Bu son durumla bu işin operasyonlarla çözülemeyeceğini tüm dünya gördü. Türkiye’nin temel sorunu Kürt sorunudur. Operasyon bu gerçeği manipüle etmeyi amaçlamıştır. 22 Temmuz’dan bu yana meclis çatısı altında ne yaptınızda operasyonu çare olarak gördünüz… Sağda solda kabadayılık yaparken karanlık güçlerin önünde biat etmek AKP’nin sonunu getirecektir” dedi.

Demokratik ve sivil bir anayasının çıkarılması halinde Kürtlerin kendilerini Türkiye yurttaşı olarak hissedebileceklerinin altını çizen Birdal şöyle konuştu: “Başbakan Almanya’da asimilasyon insanlık suçudur diyor. Peki soruyorum asimilasyon Almanya’da şuçta, Türkiye’de değil mi? İnsan hakları standartları her yerde aynı olacak. Londra’da nasılsa Diyarbakır’da da öyle olacak.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: