F tipinde ‘ayakkabını kendin çıkart’ dayatması

İZMİR (03.03.2008)- Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde “ayakkabını kendin çıkart” dayatması devam ederken, taahhütlü mektupların bile akıbeti tutuklulara açıklanmıyor. Toplu dilekçe vermeleri yasaklanan tutuklular, resmi evrak dışında fotokopi çektiremelerine de izin verilmiyor.

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden tutukluların İzmir Cezaevi İnisiyatifi’ne gönderdiği mektup, hak ihlallerinin hız kesmeden devam ettiğini gösterdi. Buna göre, 1 Kasım günü başlatılan “ayakkabını kendin çıkart” dayatması devam ediyor. Bu arama biçimini kabul etmeyen tutuklular ise, ziyaret, sohbet, revir, telefon ve berber gibi temel haklarını dahi kullanamıyor.

İŞTEN YOKSUN BIRAKMA CEZASI

Cezaevinde, mektup, telefon ve görüş yasağı dışında ‘ücret karşılığı çalışılan işten yoksun bırakma cezası’ verildiği öğrenildi. 19 Aralık Katliamı’nın yıldönümünde açlık grevi yaptıkları için haklarında soruşturma açılan tutukluların, savunmaları alınmadan, bir ay boyunca ‘ücret karşılığı çalışılan işten yoksun bırakma’ cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

TAAHHÜTLÜ MEKTUPLARIN AKİBETİ BELİRSİZ

Cezaevlerinden dışarıya ya da dışarıdan cezaevlerine “normal posta” olarak gönderilen mektuplar hiçbir zaman sahibine ulaşmazken, aynı akıbet taahhütlü ya da iadeli taahhütlü yollanan mektupların da başına geliyor. Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ndeki tutukluların milletvekili ve gazetecilere dahi gönderdiği taahhütlü mektupların “alındı” belgeleri tutuklulara verilmiyor. Bu nedenle tutuklular, gönderdikleri mektupların akıbetlerini öğrenemiyor.

Cezaevi’nden İzmir Cezaevi İnisiyatifi’ne gönderilen mektuba göre, ‘akıbeti meçhul’ olan mektuplardan bazıları şöyle:

“Erdener Demirel’in 1 Ocak 2008 tarihinde Adalet Bakanlığı, DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ile gazeteci Ahmet Tulgar’a gönderdiği mektuplar,

Coşkun Akdeniz’in, DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş ve Akın Birdal’a gönderdiği iki adet mektup,

Barış Akkuş’un, Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül’e gönderdiği mektup,

Hasan Polat’ın Meclis’e ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği mektuplar.”

FOTOKOPİ ÇEKMEK YASAK

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde toplu dilekçe vermek de yasaklandı. 1 Ocak gününden beri uygulamaya sokulan yasak nedeniyle, tutukluların demokratik bir hakkı olan “toplu dilekçe verme” hakkı da ortadan kaldırılmış oldu. Ayrıca, tutuklular artık, dış kantinden resmi evrak dışında fotokopi çektiremiyor.

YASAL UYARI: Fırat Haber Ajansı (ANF) servis ettiği haber ve fotoğrafları aboneleri dışında, ajansın izni olmadan kopyalamak veya yeniden yayınlamak yasaktır

Copyright 2007
ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: