Halk İnisiyatifi Erdoğan’ı protesto etmeye çağırdı

AMED(03.03.2008)- Demokratik Halk İnisiyatifi, Güney Kürdistan’a gerçekleştirilen işgal operasyonunda başarısızlığa uğrayan AKP hükümeti ve Türk Genelkurmay’ının yeni arayışlar içerisinde girdiğini belirtti. Halkı ‘Edi Bes e hamlesini’ yükselmeye ve Diyarbakır’a gitmeye hazırlanan başbakan Erdoğan’ı protesto etme çağıran İnisiyatif, ayrıca Öcalan raporunu açıklamayan CPT’nin ‘Türk devletinin suç ortağı’ olduğunu vurgulayarak kendileri açısından hiçbir inandırıcılıkları kalmadığını belirtti.

Demokratik Halk İnisiyatifi son yaşanan gelişmeler ile olası tehlikelere dikkat çeken yazılı bir açıklamada bulundu. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yaklaşımın Kürt sorununun çözümü ve Kürt halkına yaklaşım olarak kabul edilmesi gerektiği belirtilen açıklamada ‘’ Önderliğimiz özgürleşmeyene kadar, içinde bulunduğu koşullar düzeltilmeyene kadar mücadelemizin kesintisiz ve yaygın bir biçimde devam edeceğine dönük kararlılığımız ve inancımız nettir’’ denildi.

İMHA KONSEPTİ DARBELENMİŞTİR

Uluslar arası komplo temelinde Öcalan, Kürt Özgürlük Hareketi ile Kürt halkına dönük geliştirilen sinsi komplo ve saldırıların devam ettiği ifade edilen açıklamada şunlar belirtildi:

‘’İlk başta Önderliğimizi zehirlemek isteyen bu güçler sonrasından Önderliğimizin efsanevi yaratımı olan PKK ve gerillasına dönük kapsamlı hava ve kara harekatına yönelmişlerdir. Amaç gerillayı ezmek kadar, gerilla ve halkı birbirinden koparmak, yine Güney ve Kuzeydeki halkımızın kazanımlarını tasfiye ederek işbirlikçi temelde iradesiz ve kimliksiz bir noktaya çekmekti. Fakat gerillanın kahramanca direnişi ve halkımızın ölümüne serhildanlarıyla bu konsept belli oranda darbelenmiştir.

HÜKÜMETİ VE GENELKURMA YENİ ARAYIŞLAR İÇİNDE

Güneye gerçekleştirilen işgal ile başarısızlığa uğrayan Kara Parti (AKP) hükümeti ve genelkurmayı bu konsept çerçevesinde yeni arayışlar içersine girmiştir. Buradan kuzeye ve Güneye dönük operasyonların devam edeceği anlaşılmaktadır. Ayrıca sadece askeri yönelimlerle sınırlı kalmayıp, çeşitli sahte siyasal, sosyal ve ekonomik projelerle mücadelemizin açığa çıkardığı gelişmeleri etkisizleştirmek isteyeceklerdir. Bizler açısından asıl tehlikeli olan da budur. Buna karşı şimdiden duyarlı olmak her düzeyde tedbir geliştirmek ve eylemliklerimizi gerillanın zafer ruhu ile taçlandırmak dönemin vazgeçilmez görevi olacaktır.

‘KÜRT HALKI ÖCALAN VE PKK’YE ÖLÜMÜNE BAĞLIDIR’

Şunu belirtmek gerekir ki; gerillanın askeri olarak yakaladığı düzey ile yenilmeyeceği net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bu vesileyle gerillanın ve halkımızın kahramanca direnişini selamlıyoruz. Bu direniş ve kararlılık yepyeni bir sürecin başlangıcı olmuştur. Böylece Kürt halkı her şart ve koşul altında Önderliğine ve partisi PKK’ye ölümüne bağlılığını ortaya çıkarmıştır. Kürt sorunun da bir çözüm olacaksa o da Önderlik ve PKK ile olacağı gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur. Bizler açısından tek çözüm yolu Önderliğimizin özgürlüğü ve demokratik özerk Kürdistan’dır. Bu direnişin kararlılığı ve ruhu da budur. Bunun için “Êdî Bes e” hamlesini her düzeyde yükseltmeliyiz. Unutmayalım ki halen uluslararası konsept devrededir. Bu konsept temelinde yeni saldırı hazırlıklarının da planlaması yapılmaktadır.

ERDOĞAN PROTESTOLARLA KARŞILANMALI

TSK’nın Kürdistan’daki operasyonları gerillanın kahramanca direnişi karşısında başarısızlığa uğraması karşısında paçaları tutuşan Erdoğan tekrar yeni saldırıların planlaması için Kürdistan’daki bazı illeri ziyaret etmeyi amaçlamaktadır. Erdoğan’a sormak gerekir; hangi yüz ve hasiyet ile bu halkın karşısına çıkacaksın. Daha 15 gün önce Yahya Menekşe’yi sen katletmedin mi? Hava ve kara operasyonlarının talimatını veren sen değil misin? Savaşa “kahramanlık” havası veren , gencecik fidanları ölüme gönderen , Kürt sorununu kangrenleştiren sen değil misin? Sen artık halkımız için katil Erdoğan’sın, hiçbir prestij ve imajın kalmadığı gibi, gelişinin ve gidişinin de bizim için bir anlamı olmayacaktır. Düşmana düşman dosta dost diyen bir halkız. Nasıl gelirsen öyle de karşılanırsın. İşgalci bir baş kumandan olarak gelmişsen, öyle de karşılanırsın. Bunu unutmamak gerekir. Eğer sen Kürtleri bitirmekte kararlıysan biz de sen ve senin gibilere karşı mücadele etmekte kararlıyız. Bu temel de Erdoğan’ın Kürdistan’a gelişine karşı tüm halkımız duyarlı olmalı, her yerde protesto eylemleri ile karşılamalıdır.

‘ULUSLAR ARASI İHMA KONSEPTİ VE İŞBİRLİKÇİ KÜRDE HAYIR!’

Erdoğan’ın ikizi olan Talabani uluslar arası konsept dahilinde uğursuz bir role soyunmuştur. Binlerce kez bu konseptin Kürtlerin tüm kazanımlarına yönelik olduğu yönünde her düzeyde açıklama yapmamıza rağmen Talabani işbirlikçi çizgide ısrar etmiştir. Bununla da kalmayıp Kürdistan’ın işgalinde ısrar eden Kara Parti ve onun genel kurmayı ile ilişkilerini sürdürmüş ve ‘şevkle Türkiye’ye gelirim’ demiştir. Şimdi sormak istiyoruz Talabani’nin şevki Kürt kanının dökülmesi midir? Kürt topraklarının işgal edilmesi midir? Irak’ta Türk hükümet yetkilileri ile yaptığı görüşme de büyük direnme pahasına el ede edilen Kürt kazanımlarının satılması mıdır? Tüm bu gerekçelerle Talabani’nin Türkiye gelmemesini veya gelmesi halinde uluslar arası konsepte karşı onurlu bir duruş sergileyerek tavır almasını bekliyoruz.

CPT TÜRK DEVLETİNİN SUÇ ORTAĞIDIR

Diğer bir hususta uzun bir zamandır, Kürt halkı olarak CPT’den bir açıklama beklemekteydik. Ancak bu süre zarfında CPT anlaşılmaz bir şekilde elinde mevcut bilgiler olmasına rağmen açıklama yapmayarak Kara Parti hükümetinin Önderliğimize karşı işlediği suça ortak olmuştur. Kamuoyunun da yakından bildiği gibi İmralı sistemi Önderliğimize karşı bir zehir sistemi haline getirilmiştir. Buna karşı CPT bu durumu teşhir etmemiş, buna karışı tavır alıp uluslar arası hukuku işletmemiş, Hipokrat yeminine ihanet ederek bu insanlık dışı suça ortak olmuştur. Halk inisiyatifi olarak bundan sonra CPT’nin yapacağı hiçbir açıklamayı ciddiye almayacağımız gibi bizler açısından hiçbir anlamı kalmamıştır. Bu aşamadan sonra CPT bizim açımızdan güvenilmez bir kurumdur.

Bu gelişmeler karşısında tüm halkımızı ve kadrolarımızı önümüzdeki sürecin hassasiyetleri çerçevesinde duyarlı olmaya ve tavır almaya davet ediyoruz.’’

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: