Kandil’li kadınlardan TSK’ya Edi Bese!

ZOZAN SİMA -ANF

KANDİL (03.03.2008)- 16 Aralık tarihinde Türk savaş uçaklarının bombardımanına maruz kalan Kandil’in köylerinde yaşayan kadınlar yaptıkları basın açıklamasıyla Türk ordusunun güney Kürdistan işgalini protesto etti.

Perdeşale köyünde yapılan basın açıklamasına Kandil’in Akoyan bölgesine bağlı Zergele, Bukriska, Levce ve Enze köylerinden yüze yakın kadın katıldı. Edi Bese pankartının açıldığı, Öcalan posterleri ve demokratik konfederalizm bayraklarının taşındığı açıklamada sık sık Biji Serok Apo sloganları atıldı.

Kandilli kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Beriwan Muhammed adındaki genç kadın, Türk ordusunun hava saldırıları sonucu en fazla mağdur olan Kandil’li kadınlar olarak tüm Kürt kadınlarını ve uluslar arası kamuoyunu işgale karşı mücadele etmeye çağırdı.

Türk devletinin Kürt halkını hedef alan saldırılarının kınandığı açıklamada, “Tüm savaşlarda en fazla mağdur olan kadınlardır. Türk ordusunun daha önceki hava saldırısında arkadaşımız Ayşe İbrahim şehit düşmüş, Suzan Meşir’in ise ayakları kopmuştu. Bu saldırılar sonucunda aileler dağılmış, parçalanmış, yerlerini terk etmek zorunda kalmış ve en büyük mağduriyeti yine kadınlar yaşamıştır” denildi.

Uluslararası kamuoyundan da Türk ordusunun yarattığı zararların tazmini için baskı yapılmasını istendiği açıklamada, “Kandil’de yaşayan kadınlar olarak Ayşe ve Suzan’ın anılarına sahip çıkacağız ve savaşa karşı yaşamın temsilcileri olarak mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

ZAP DİRENİŞİ SELAMLADI

Türk ordusunun 21 Şubat’ta başlayan işgal harekâtını da protesto eden kadınlar HPG gerillalarının işgali geri püskürten Zap Direnişini de selamladılar. Açıklamada devamla şöyle denildi: “Kadınlar olarak bundan sonra da yapılacak olan her türlü saldırıya karşı gerillayla birlikte mücadele edeceğiz. Özgürlük alanlarının açılması için buradan tüm Kürt kadınlarına 8 Mart vesilesiyle irade ve tavırlarını ortaya koyma çağrısı yapıyoruz. Uluslar arası kamuoyu da Türk ordusunun topraklarımızı işgaline izin vermemelidir. Kürdistan’ı bir işgal alanı olarak görmekten vazgeçsinler. Kuzey Kürdistan’da Kürt sorunun demokratik siyasal çözümü için Türk devleti adım atmalıdır.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: