Kanlı ‘Yaz Sıcağı’ sona erdi, Hamas ‘zafer’ dedi

GAZZE (03.03.2008)-İsrail ordusu Gazze Şeridi’nde 100’den fazla Filistinlinin öldürülmesi ardından geri çekildi. İsrail sadece bazı birliklerin bölgede kaldığını belirtirken, Hamas İsrail’in yenildiğini belirterek, bunu bir zafer olarak değerlendirdi.

İsrail Gazze Şeridi’ndeki kanlı “Yaz Sıcağı” operasyonuna bugün son verdi. Cumartesi günü Filistin roket atışları gerekçe gösterilerek yapılan operasyon sonucunda 100’den fazla kişi öldü. Bunların çoğunluğu sivillerden oluşuyor. İsrail ordu sözcüsü, “Operasyon bitmek üzere. Neredeyse tüm güçlerimiz İsrail’e geri döndü” dedi. Sözcü, sadece bazı birliklerin alanda kaldığını sözlerine ekledi.

İsrail ordusunun geri çekilmesinde kısa bir süre önce İsrail savaş uçakları Gazze Şeridi’nde yeni hedefler vurdu ve 2 militan yaşamını yitirdi. Ayrıca dört atölye ve Hamas tarafından kullanılan bir büro gece boyunca yapılan saldırılarda yıkıldı. İsrail ordusu, hedeflenen yerlerin Hamas ve ittifaklarının roket stok ettiği ve saldırılarda bulunduğu yerler olduğunu iddia etti.

Hamas ise İsrail ordu birliklerinin geri çekilmesini Hamas’ın “zaferi” olarak değerlendirdi. Hamas’ın bir sözcüsü, “düşman yenildi” dedi. Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin yönetimi de İsrail ile tüm ilişkileri askıya aldı.

ULUSLAR ARASI TEPKİLER

Öte yandan İsrail saldırıları uluslar arası alanda da büyük tepki topladı. Birleşmiş Milletle Güvenlik Konseyi şiddeti kınarken, Washington da şiddetin durmasını istedi ama açık bir ifade kullanmadı. AB, İsrail’i orantısız güç kullanmakla eleştirdi ve uluslar arası hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Vatikan, İsrail saldırılarına sert bir dille karşılık vererek, çatışmaların tek taraflı olarak ve şartsız durdurulmasını istedi. Vatikan, İsrail’i insan yaşamına mutlak surette saygı göstermeye çağırdı. Uluslar arası Af Örgütü ise İsrail ve Filistinli grupları sırt sırta vererek “tüm illegal saldırıları” durdurmaya çağırdı. İtalya Gazze halkının bu askeri baskına dahil edilmemesini isterken, İspanya İsrail’i sükunete çağırdı. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İsrail ile Filistinliler arasında askeri bir çözüm olmadığını kaydetti.

‘NAZİLERİ ÖRNEK ALIYORLAR’

Ayrıca Fransa’nın başkenti Paris ve Almanya’da Filistinliler için gösteriler yapıldı, İsrail şiddeti kınandı. Mısır’da binlerce öğrenci Arap ülkelerini İsrail saldırılarının durması için harekete geçmeye çağırdı. Fas’ın başkenti Rabat’ta 1500 kişi İsrail saldırılarını kınadı. İsrail ile 1994 yılında barış anlaşması yapan Ürdün’de 5 bin kişi Müslüman Kardeşlerin çağrısı üzerine yürüyüş yaptı. Moritanya operasyonu “kolektif cezalandırma” olarak değerlendirdi. İslam Konferansı Örgütü operasyon için “savaş suçu” dedi ve Gazze’ye insani yardım gönderdi. Suudi Arabistan, İsrail’in Nazi savaş suçlarını örnek aldığı tepkisinde bulundu. Yemen, Kuveyt ve Bahreyn de operasyonu kınadı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise İsrail yöneticilerinin öldürülen her çocuk için yargılanması gerektiğini ifade etti.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: