Le Devoir: Kürtlere karşı kanlı bir sayfa açılıyor

MONTREAL (03.03.2008)-Kanada gazetesi Le Devoir, Türk ordusunun silahları ve bagajları ile bir haftalık çatışma sonrası geri döndüğünü belirterek, Kürt sorunu etrafında İran, Suriye ve Türkiye çıkarlarının birleşmesinin kanlı bir sayfanın açıldığına işaret ettiğini kaydetti.

Gazete, Türk ordusunun Federal Kürdistan Bölgesi’nde bir hafta süren çatışmalardan sonra silahları ve bagajları ile geri döndüğünü belirterek, “yakın bir gelecekte Türk ordusunun yeniden Irak topraklarına girmemesi olağanüstü hatta şaşırtıcı olur” dedi. Zira mevcut Türk yöneticilerin kani olduğu faktörlerin bunu sağlayacağına dikkat çeken gazete, Türkiye’nin geçmişine ışık tuttu.

Berlin duvarının yıkılmasından önce Sovyetler Birliği’nin Türkler tarafından temel tehdit olarak görüldüğünü, komünizmin yıkılması ardından Washington ile Ankara arsındaki ilişkinin o zamana kadar tiftiklendiğini ifade eden gazete, 1990-91 Körfez Savaşı’nda Turgut Özal’ın ordunun görüşlerinin aksine Saddam’ı evine geri gönderme operasyonuna katılmadığına işaret etti. Birkaç ay sonra, çatışmanın mantığı çerçevesinde Özal’ın Amerika, İngiliz ve Fransız hava güçlerine Güney Kürdistan çevresindeki Türk üslerini kullanmasını sağladığını kaydeden gazete, daha sonra şiddetlenen PKK mücadelesine dikkat çekti.

Le Devoir, 2003 baharında Amerika ve İngiltere’nin Saddam Hüseyin rejimini devirmesi ardından PKK’nin silahlandığı ve aktif hale gediğini belirterek, Suriye ve İran’dan da PKK’ye katılımların olduğuna vurgu yaptı. Irak’ta yapılan o dönemdeki ilk seçimlerde Kürtlerin yüzde 95’inin Kürt bölgesini bağımsızlığını istediğini kaydeden gazete, son olarak Kürtlerin Kerkük’ün Kürt bölgesine bağlanması taleplerini hatırlattı. Le Devoir, “sonuçta, bugün Türk çıkarlarının Suriye ve İran’ınki ile aynı yönde olduğu görülüyor. İşte kanlı bir sayfanın açıldığına tanıklık ediyoruz” diye noktaladı.

ANF NEWS AGENCY

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: