Savcılık Azadiya Welat’tan Veli Küçük’ün fotoğrafını istedi

AMED (03.03.2008)- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Ergenekon Çetesi soruşturması kapsamında 2005 yılında Azadiya Welat gazetesinde yayınlanan ve emekli general Veli Küçük ile Danıştay saldırganı Alparslan Arslan’nın aynı karede yer alan fotoğrafın orjinalini istedi. Gazete, fotoğrafları Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize İşler Müdürlüğü yetkililerine teslim etti.

Kaçakçılık ve Organize Işler Müdürlüğü telefon ile Kürtçe günlük yayın yapan Azadiya Welat gazetesinin merkezini telefon ile arayarak ilk olarak Temmuz 2005’te yayınlanan ve daha sonra gazetenin Ermeni gazeteci Hrant Dink cinayeti sürecinde Veli Küçük’ün yanında yer alanın Danıştay’a silahlı saldırıda bulunan Alparslan Arslan olduğunu ortaya çıkardığı fotoğrafın orjinalini istedi.

Polis yetkilileri fotoğrafın İstabul Cumhuriyet Başsavcılığının isteği üzerine Ergenekon Çetesi davasının dosyasına yerleştirileceği, fotoğrafın fotomontaj olup olmadığının tespit edilmesi için ise krimal labratovara gönderileceğini belirtti.

FOTOĞRAFIN HİKAYESİ

Sözkonusu fotoğraf Mayıs 2005’te Stokholm’de gerçekleşen Dünya Azeri Kongresinde Azadiya Welat gazetesinin İsveç muhabiri Mizgin Bingöl tarafından çekildi. Fotoğraf Temmuz 2005’te ise ‘Veli Küçük sınırları aştı’ başlığı ile Küçük’ün yurt dışında yürüttüğü faaliyetleri anlatan bir haberde yayınlandı. Dink cinayetinde Veli Küçük’ün isminin geçmesi üzerine, gazete yetkilileri Küçük ile ilgili arşivlerini karıştırır ve sözkonusu fotoğrafta yer alanın fotoğraf yayınlandıktan sonra yani 17 Mayıs 2006 günü Danıştaya silahlı saldırıda bulunan Alparslan Arslan olduğunu tespit etmişti.

YASAL UYARI: Fırat Haber Ajansı (ANF) servis ettiği haber ve fotoğrafları aboneleri dışında, ajansın izni olmadan kopyalamak veya yeniden yayınlamak yasaktır

Copyright 2007
ANF NEWS AGENCY

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: