Talabani’nin Ankara’ya ziyaret tarihi netleşti

ANKARA (03.03.2008)- Türkiye’nin resmi olarak davet ettiği Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Ankara ziyaretinin tarihini kesinleşti. Talabani’nin bu ayın ikinci yarısında Türkiye’yi ziyaret edeceği öğrenildi.

Geçen hafta çarşamba günü Bağdat’a giden Türk heyeti, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yazılı davetini Talabani’ye verdi. Talabani de bu davete “memnuniyetle icabet edeceği” görüşünü dile getirdi. Ancak, Türk ordusunun kara operasyonu devam ettiği için ziyaret tarihi olarak belli bir gün telaffuz edilip açıklanmadı.

Kara operasyonun sona ermesinden dolayı Talabani’nin mart ayının ikinci yarısında Ankara’ya gelmesi netleştirildi. Ankara’da bir gece kalması öngörülen Talabani’nin ziyaretine ilişkin ayrıntılar ise Türkiye ile Irak dışişleri bakanlıkları arasında yapılacak olan temasların sonrasında belirlenecek.

ENERJİ ANLAŞMASI İMZALANACAK

Ankara’da devlet protokolü ile ağırlanacak Talabani’nin görüşmelerinden PKK’nin yanısıra Türkiye ile Irak arasında enerji işbirliği konusundaki yeni adımlar atılması bekleniyor.

Özellikle iki ülke arasında enerji işbirliğine ilişkin olarak ortak şirketler kurulması ve Irak’ta doğalgaz ile petrol çıkarma bulunuyor. Ziyaret sırasında Talabani’nin kapsamlı bir enerji işbirliği anlaşması imzalanabileceği de belirtiliyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: