Kürt imamlar: Böyle din kardeşliği istemiyoruz

VAN (07.03.2008)- Van İmamlar İnisiyatifi cuma namazı çıkışı Türk ordusunun kara operasyonunu ve melle Muhyettin Eryılmaz’ın tutuklanmasını protesto etti. Kürt imamlar, ‘böyle din kardeşliği istemiyoruz’’ dediler.

Van İmamlar İnisiyatifi üyesi emekli imamlar, Hazreti Osman Camii’nde kıldıkları Cuma Namazı’nın ardından basın açıklaması yaptı. İmamlar adına açıklama yapan melle Hafit Keskin, Kürtler ve Türklerin kardeşçe beraber yaşadığını belirterek, “Kürtler eski Kürt değildir. Dinimiz, Kuran’ımız, peygamberimiz bir. Niye Türkçe serbesttir de Kürtçe serbest değildir, yasaklanıyor? Kardeşlerin aynı haklara sahip olması gerekir. Bir kardeşe 100 televizyon, radyo yayını serbest ediyorsun, diğer kardeşinin dilini yasak ediyorsun. Böyle din kardeşliği istemiyoruz. Kınıyoruz” dedi.

Türk ordusunun Federal Kürdistan Bölgesi’ne düzenlediği kara harekâtına dikkat çeken melle Keskin, AK Parti Hükümeti ve Başbakan’a, “Bir an evvel savaşın durmasını diyalogla bunu halletmesini istiyoruz. Öldürmekle hiçbir şey elde edilmez. Biz milletvekillerine, bilim adamlarına, siyasetçilere, avukatlara özellikle din adamlarına, imam, vaiz, müftü ve âlimlere sesleniyoruz. Bu savaşa dur diyelim, yasakları kaldıralım” çağrısında bulundu.

Melle Muhyettin Eryılmaz’ın 25 Şubat’ta Diyarbakır’da yapılan mitinge katıldığı gerekçesiyle tutuklandığını hatırlatan melle Keskin, şunları söyledi: “Arkadaşımız Diyarbakır’da yanına Kur’an-ı Kerim’i almış ve ‘Müminler kardeştirler, kardeşlerinizi barıştırınız’ ayetini okumuştur. Allah rızası için Kur’an hatırı için kardeş kanını durdurun, demekle imam kardeşlerimiz gözaltına alınıyor ve hapse atılıyor. Biz DTP’li imamlar olarak bunu kınıyoruz. Bir an evvel imam kardeşimizin serbest olmasını istiyoruz. Êdî şer bes e.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: