Mardinli erkekler, ‘Erk’ekliğe kurşun sıkıyor’

MARDİN (07.03.2008)- Mardin Kızıltepe’de bir grup erkek tiyatro sanatçısı, “‘Erk’ekliğimize kurşun sıkıyoruz” başlıklı bir bildiri ile “özeleştiri” verdi.

Kadının özgürleşmesi mücadelesinde yanında olacaklarını duyuran bildirinin imzacıları, işe kadın sorunlarını anlatan oyunları sahneye hazırlamakla başladı. Tiyatro oyunlarının dışında, ‘erk’ekliğine kurşun sıkan Mardinli erkek tiyatrocuların, özeleştirilerini 8 Mart sonrasında nasıl hayata geçirmeye devam edecekleri ise merak konusu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için kadın örgütlerinin hazırlıkları sürerken, bu hazırlıklara Mardin’den “aykırı” bir ses eklendi.

Kızıltepe Yerel Gündem 21 Tiyatro Kolektifi’nden bir grup erkek, “‘Erk’ekliğimize kurşun sıkıyoruz” başlıklı bir bildiri yayınladı. Bildiri, Tiyatro Kolektifi’nin ilk sayısını hazırladığı “Yaşamda Sanat” dergisinde yayınlandı.

Kadınların ezilmişliğine vurgu yapılan bildiride, şu ifade yer aldı: “Bizler Yerel Gündem 21 Tiyatro Kolektifli erkekler olarak, küçüklükten büyüklüğe kadar kapı önü reva görülen, ulusal, sınıfsal ve cinsel anlamda sömürülen, ezilen, kadının ‘erk’ek egemen sistemin ortadan kaldırılması için kendisini bağlayan zincirlerinin koparılması mücadelesinde daima onların yanında yer alacağımızı haykırıyoruz. ‘Erk’ekliğimize kurşun sıkıyoruz.”

KADIN KONULU OYUNLARA HAZIRLANIYORLAR

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çalışmalarını, Kızıltepe Kadın Meclisi ile birlikte yürüten Yerel Gündem 21 Tiyatro Kolektifi, “Ne Mutlu Kadınım Diyene” ve “Tanya” oyunlarıyla kadın sorunlarını gündeme getirmeye hazırlanıyor. 8 Mart günü “töre” adına işlenen kadın cinayetlerini konu alan bir oyunu sokakta oynamaya hazırlanan tiyatro kolektifi, aynı zamanda bir belgesel film hazırlığında. “Kadınlar konuşuyor” isimli kısa metrajlı belgesel filmin emekçileri de erkek tiyatro oyuncuları. Yerel Gündem 21 Tiyatro Kolektifi, her hafta yaptığı tartışma toplantılarında kadın sorununu da gündemine alıyor.

GEÇMİŞİ KISA, AMAÇLARI BÜYÜK TİYATRO

2007 yılının Kasım ayında 4 öğretmen tarafından kurulan Kızıltepe Yerel Gündem 21 Tiyatro Kolektifi, öncelikle “Kızıltepe’de işsiz-çalışan gençlerin kendi kültürüne yabancılaşmasının önüne geçmeyi” amaçlıyor. “Kızıltepe’deki gençlerin, öğretmenlerin var olan sorunlar karşısında daha duyarlı olmalarını sağlamayı” da amaçları arasında sayan tiyatro kolektifi, ayrıca, popüler kültürün etkisini kırarak ezilenlerin sanat anlayışını ortaya çıkarmak istiyor. Yerel Gündem 21 Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren kolektif, 4 ay gibi kısa süre içinde “Asıl Engel Beynimizde”, “Kadınlık Bizde Kalsın” adlı oyunlarını Kızıltepe halkıyla buluşturdu.

YASAL UYARI: Fırat Haber Ajansı (ANF) servis ettiği haber ve fotoğrafları aboneleri dışında, ajansın izni olmadan kopyalamak veya yeniden yayınlamak yasaktır

Copyright 2007
ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: