Rusyaların Newroz’u ‘Maslinitsa Blini’ kutlamaları başladı

MOSKOVA (07.03.2008)-Ruslar Doğu halklarının Newroz olarak tanıdığı, Maslinitsa Blini bayramını kutluyor. Etkinlikler başta başkent Moskova’daki Kızıl meydanda kurulan karnaval alanı olmak üzere, ülkenin birçok yerinde kurulan bayram çadırı ve açık alanlarda yapılıyor

Kutlama alanlarında üzerlerinde Rus geleneksel kıyafetleri olan geleneksel dans grupları, müzik ve folklor gösterileri sunuluyor. Bayram alanlarında tiyatro gösterileri, müzik, dans, bando, maskeli partiler kadar ziyaretçilere geleneksel yemeklerde sergileniyor. Çocuklar ve küçük yaştaki ziyaretçiler için çeşitli hokkabaz gösterileri de yapılıyor. Bir hafta süren bayram birçok yerde karnaval havasında kutlanıyor. Yalnızca Moskova’daki kutlamaları yerli ve yabancı 350 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Rusya’nın Hıristiyanlık öncesi pagan dönemine ait Maslinitsa bayramı, tıpkı Newroz’da olduğu gibi kışa veda, baharı karşılama bayramı olarak kutlanır. Rusların doğaya inanışları ve güneşe tapındıkları dönemlere ait geleneklerden gelen Maslinitsa bahar bayramı aslında önceleri Doğu halklarında olduğu gibi 21 Mart’ta kutlanıyordu.

Ancak Hıristiyanlığın kabulünden sonra Ortodoks Kilisesinin sert itirazı ile karşılaşır. Ancak halkın bu geleneğinde direnmesi üzerine Kilise bayramın 3-9 Martın günlerinde yani Paskalya orucunun başlamadan önce kutlanmasına karar verir. Bu yüzdende kışı çok uzun süren Rusya kışın henüz yoğunlukta yaşandığı Mart ayının başlarında traji-komik bir biçimde baharı karşılama kutlamaları yapıyor. Maslinitsa sadece Kilisenin itirazıyla karşılaşmamış Sovyet iktidarı da uzun süre bayramın kutlanışını yasaklanmış ancak 2002’de Moskova belediyesinin girişimleri üzerine yeniden kutlanmaya başlanmış.

İlk gün Kostrama’nın (ladydislinitsa) “Hoş geldiniz” gelişi kutlanırken son günü “Affedilme pazarı” günü, kışı sembolize eden ottan yapılan bir tür bostan korkuluğu yakılarak sonlandırılır. Yapılan kutlamalarda, renkli kıyafetleri, maskeleri, dansları ve eğlenceleri ile uzun süren kışa veda edip bahara merhaba denir.

Güneşe tapınma dönemlerin de baharı karşılama olan Maslinitsa bayramı, yine güneşi sembolize eden ayçiçeği ve Blini olarak bilenen yuvarlak çörekle sembolize edilir. Kürtlerin de “Şleki” dedikleri ve Newroz’da yedikleri çöreğinin bir benzeri. Ayrıca Rus gençleri; Maslinitsa bayramında yüksekçe tepelerin altında düzenledikleri karnavallarla tanışma fırsatı bularak evlenirler.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: