‘Genlekurmay Cumhuriyeti’ne suç duyurusu

İSTANBUL (10.03.2008)- Türk Genelkurmay Başkanlığı, yazar Gültekin Avcı’nın “Genelkurmay Cumhuriyeti” adlı kitabı hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı suç duyurusunda, yazar Gültekin Avcı’nın kitabında, devletin askeri kuvvetlerini alenen ya da ima yoluyla aşağılamak yoluyla TCK 301. maddesini ihlal ettiği ileri sürdü.

Suç duyurusunda Avcı tarafından kaleme alınan ‘Genelkurmay Cumhuriyeti / Ordunun Devleti mi- Devletin Ordusu mu?’ isimli kitapta devletin askeri kuvvetlerine hakarette bulunulduğu iddia edildi.

Adalet Bakanlığı daha önce İzmir’in Bayındır ilçesi Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı hakkında, ‘Karanlık İlişkiler’ isimli kitabı nedeniyle inceleme başlatmıştı. Avcı’nın Susurluk, Şemdinli ve Danıştay saldırıları arasında bağlantılar kurduğu ‘Genelkurmay Cumhuriyeti’, ‘Ordunun Devleti mi-Devletin Ordusu mu?’ adlı kitabı, orduyu eleştirmesiyle, belli kesimlerin tepkilerini üzerine çekmişti.

Avcı’nın bu son kitabında yer alan tüm yazılar da, yine Türkiye ordusuna eleştirel bakan yazılardan oluşuyor. Türkiye’nin bir ‘Genelkurmay Cumhuriyeti’ olduğunu söyleyen Avcı, “şunu açıkça ifade etmem gerekir ki, Türk demokratikleşmesinin önündeki en büyük engel ve demokrasi üzerindeki en büyük gölge, Genelkurmay ve askeri bürokrasisinin günümüz Türkiye’sinde bulunduğu yanlış konum ve düşünüş tarzlarının sivil parametreler üzerindeki yadsınamaz hakimiyetidir” diyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: