Danimarkalı 33 Belediye Başkanından Erdoğan’a ROJ TV mektubu

AMED(10.03.2008)-DTP’li belediye başkanlarının Rasmussen’e “Roj TV’yi kapatmayın” mektubuna karşılık, Danimarkalı 33 belediye başkanı Erdoğan’a “Kürt kökenli belediye başkanlarına açılan davayı çekin” mektubu gönderdi.

DTP’li belediye başkanlarının Roj TV’nin kapanmaması için Danimarka Başbakanı’na gönderdiği mektup üzerine açılan davanın geri çekilmesi için Danimarka’daki 33 belediye başkanı Başbakan Erdoğan’a mektup yazdı. Danimarkalı belediye başkanları Erdoğan’a mektup gönderdikleri için kendi ülkelerinde dava açılmayacağının da altını çizdi.

DTP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve 56 belediye başkanının Roj TV’nin kapatılmaması için Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’e mektup gönderdiği için haklarında dava açılması, Danimarka’dan mektup misillemesine neden oldu.

Danimarka’daki farklı siyasi partilere üye 33 belediye başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ortak bir mektup yazdı. ”Halkın seçtiği belediye başkanlarına düşünce özgürlüğü” başlığı taşıyan mektupta Kürt kökenli 56 belediye başkanının düşünce özgürlüklerini kullanarak Roj TV’nin kapatılmaması için Danimarka Başbakanı Rasmusssen’e mektup yazdığı hatırlatıldı. Bu nedenle Kürt kökenli belediye başkanlarının 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına neden olabilecek davalar açıldığı vurgulanan mektupta, “Bu tür davaların demokratik bir toplumda olmaması gerekir. Bu tür davalar halkın seçilmişlerinin düşünce özgürlüğü ve de seçilme nedenleri olan yapacakları görevler önünde engeldir” dedi.

”Sizden bu belediye başkanlarına yönelik açılan davaların geri çekilmesi konusunda çaba harcamınızı talep ediyorum” diyen Danimarkalı belediye başkanları, ”Bu şekilde bu belediye başkanları güvenli ve emniyetli bir şekilde kendi belediyelerindeki vatandaşların yararına yönelik çalışabilsinler” diye yazdı. Danimarkalı belediye başkanları, Başbakan Erdoğan’a yazdıkları mektupta, ”Yeri gelmişken şu konuda da aydınlatmak isterim ki, Danimarka Devleti size bu mektubu yazdığım için hakkımda yasal bir işlem yapmayacaktır” vurgusunu yaptı.

Danimarkalı belediye başkanları mektuplarının bir kopyasını da Danimarka Başbakanı Rasmussen’e de ilettiklerini belirtti. Belediye başkanları mektubun bir kopyasını da yarın Danimarka’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne iletecek.

ROJ TV DAVASINDA MÜTALAA AÇIKLANCAK

Öte yandan DTP’li belediye başkanları hakkında Roj TV’ye mektup gönderdiği için açılan davanın yarın görülecek duruşmasına Danimarka Sosyalist Halk Partisi gözlemci gönderiyor. Partinin Kürt asıllı milletvekili adayı ve Başkent Bölgesi Meclis Üyesi Serdar Benli ile Politiken gazetesi muhabiri davayı izleyecek. Belediye başkanları hakkında Roj TV’nin kapatılmaması amacıyla Danimarka Başbakanı’na mektup gönderdiği gerekçesiyle açılan davada savcının esas hakkındaki görünüşünü açıklaması bekleniyor.

Danimarkalı 33 başkanının Erdoğan’a gönderdiği mektubun tam metni:

Sayın Recep Tayyip Erdoğan
Başbakanlık Ofisi
Başbakanlık
06573 Ankara, Türkiye

Sayın Başbakan,

HALKIN SECTİĞİ BELEDİYE BAŞKANLARINA DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ:

56 Kürt kökenli Belediye Başkanı düşünce özgürlüklerini kullanarak Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’e bir mektup yazdılar.

Bu sebeple onların 15 sene hapis cezasına carptırılmasına neden olabilecek davalar acıldı. Bu tür davaların demokratik bir toplumda olmaması gerekir. Bu tür davalar halkın secilmişlerinin düşünce özgürlüğü ve de secilme nedenleri olan yapacakları görevler önünde engeldir.

Böylelikle sizden bu belediye baskanlarına yönelik acılan davaların geri cekilmesi konusunda caba harcamınızı talep ediyorum, ki bu şekilde bu belediye başkanları güvenli ve emniyetli bir sekilde kendi belediyelerindeki vatandaşların yararına yönelik calışabilsinler.

Yeri gelmişken şu konuda da aydınlatmak isterim ki, Danimarka Devleti size bu mektubu yazdığım icin hakkımda yasal bir islem yapmayacaktır.

Bu mektubun bir kopyasını Başbakan Anders Fogh Rasmussen´in bilgisine de arz ettim.

Saygılarımla

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: