Güney Kürdistan’da borsa hazırlığı!

ERBİL (10.03.2008) – Güney Kürdistan’da Bağdat’tan bağımsız yeni bir borsa kurmayı başlayan Federe Kürdistan Yönetiminin fizibilite çalışmalarına başladığı bildirildi.

Federe Kürdistan yönetiminin Ticaret Bakanlığı ve Planlama Bakanlığı arasında bölgede bir borsanın kurulmasının ilk hazırlıkları çerçevesinde bir dizi toplantı yapıldığı bildirildi. Borsa kurulması için bir danışman grubunun oluşturuldığı toplantının ardından iş çevrelerinde tartışmalar başladı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Ticaret Bakanlığı yetkilisi, borsanın Bağdat’tan bağımsız olup olmayacağı konusunun halen tartışma halinde olduğunu söyledi. Borsanın açılması durumunda Güney Kürdistan’daki şirketlerin çok daha şeffaf bir yapıya bürünmek zorunda kalacağını belirten yetkili bunun da yepyeni bir ticaret ve iş ahlakını doğuracağını ifade etti.

Yetkili ayrıca Kürt bölgesindeki şirketlerin bir borsanın açılması konusunda son derece istekli olduğunu da dile getirdi.

Danışma grubu içerisinde yer alan Sami Cemal ise Güney’deki şirketlerin Irak’ın genelinde faaliyet gösteren şirketlerden daha fazla olduğunu belirterek bu durumu güvenlik konusundaki gelişmelere bağladı.

Cemal, Irak Anayasasında yabancı yatırımlara yönelik kısıtlama getiren hükümlerin kaldırılmasının hem borsanın kurulması hem de bölgeye daha fazla yabancı şirketin getirilmesini sağlayacağını ifade etti.

Kürt yetkililer, yeni bir borsanın Güney Kürdistan’ın özerkliğini çok daha genişletecek bir işaret olmasına rağmen Irak merkezi idaresinin bu projenin hayata geçmesi konusunda istekli olduğunu belirtiyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: