BKA Kürtleri ‘daha iyi’ takip etmek istiyor

KÖLN (12.03.2008) – Alman Kriminal Dairesi (BKA), Türk ve Kürtleri daha iyi dinleyebilmek ve takip edebilmek için Türkçe ve Kürtçe bilen eleman arıyor.

BKA başta Türkiyeli kurumlara gönderdiği mektuplar ile BKA’da çalışmak için Türkçe ve Kürtçe bilen elemanlara ihtiyaç duyduğunu belirtti. Türk devleti ile birlikte çalışan Avrupalı Türk İşadamları Derneği başta olmak üzere Türk kurumlarından, Türk ve Kürtleri daha iyi takip edebilmek ve yaşamlarını kontrol altına alabilmek için yardım istendi.

BKA tarafından gönderilen mektuplarda yer alan ifadeler şöyle: “Federal Alman Kriminal Dairesi (Bundeskriminalamt) Türkçe ve Kürtçe dillerine hakim elemanlar aramaktadır. Müracaat sahiplerinin Türkoloji veya Politika eğitimleri şart koşulmaktadır. Memur statüsünde işe alınacak elemanlara ilk yıl için 2800 Euro maaş verilecektir.” Bu mektup üzerine Türk kurumları tarafından onlarca kişi BKA’ya iş başvurusu için yönlendirildi.

KÜRTLER KRİMİNALİZE EDİLİYOR

Alman devletinin Kürtlere karşı kriminalize politikasının önemli bir bölümü BKA tarafından uygulanıyor. BKA Almanya’da yaşayan Kürtlerin günlük yaşamını takibe alarak, telefon görüşmelerini dinleyen kurumların başında geliyor. Kürtlerin evlerine yapılan baskınlarda, Kürt siyasetçilerin tutuklanmasında belirgin rol alan BKA, Türkçe ve Kürtçe bilen elemanları bünyesinde toplayarak, takip ağını genişletmeyi hedefliyor. Almanya`da yaşanan ‘kriminal olaylara’ daha fazla hakim olmak için yabancı dillere hakim elemanları bünyesinde çalıştıran BKA, kendi bünyesinde çalışanlara memur statüsü veriyor. BKA, Alman Anayasayı Koruma Örgütü (Bundesverfassungschutz) ile bağlantılı çalışıyor. 15 yıldır Almanya’da uygulanan PKK yasağına karşı BKA bünyesinde 1993 yılından itibaren özel olarak ‘PKK Masası’nın kurulduğu biliniyor. Kürtlerin faaliyetlerini ve yaşamlarını bu masa izliyor.

BKA bünyesinde çalıştırılacak elemanlara 2800 Euro maaş ödenmesi düşünülüyor. Başta Kürt siyasetçilerini takibe alan, telefon görüşmelerini dinleyen BKA’nın bu iş için ayırdığı bütçeye bakıldığında, Almanya’daki işsizliği önemli oranda azaltabileceği ve yeni iş yerleri yaratılabileceği görülüyor(!).

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: