Diyarbakır yoksullukla mücadele ediyor

AMED (12.03.2008)- Kalifiye eleman yetiştirmede meslek yüksek okul özelliğinde olan Meslek Eğitim Merkezi’nin yeni binası açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tüm işveren ve siyasi örgütlere seslenerek “Gelin işsizlik ve yoksullukla mücadele hepimizin birinci uğraşı olsun” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Meslek Eğitim Merkezi’nin yeni binası törenle açıldı. Törene DTP İl Başkanı Nejdet Atalay, Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, sanayi ve ticaret kurum ve kuruluş temsilcileri, Diyarbakır Demokrasi Platformu bileşenleri ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Açılışta konuşan DTP Diyarbakır İl Başkanı Nejdet Atalay DTP’li belediyelerin klasik belediyecilik anlayışının dışında hizmet verdiklerini belirterek, “Belediyeciliğin salt altyapı çalışmalarından ibaret olmadığını, hayatın tüm alanına dair eksiklikleri gidermek için çaba sarf eden belediyelerimiz göstermiş oldu. Bu alanda yaz boyu belediyelerimizin yapacağı açılışlarda buluşacağız. Belediyeciliğe bu perspektiften baktıkları için emeği geçen tüm belediye başkanı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de kentte yaşayan dezavantajlı grupların yaşamına direk sirayet edecek bir alanı ortaya çıkarmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirterek, yoksullukla mücadelenin bu kentin en önemli çabası, uğraşı ve mücadelesi olması gerektiğini söyledi.

Baydemir “Yoksulluk bu kentte yaşayan insanımızın onuruna zarar verir boyuta ulaşmıştır. Bununla mücadele bir insani sorumluluktur” dedi. Yoksulluk ve işsizlikle birlikte kalifiye işgücü sorunu da yaşadıklarını belirten Baydemir merkezde yetişen 956 kursiyerin 348’inin istihdam edildiğini bildirdi.

Baydemir “Böylelikle 348 ailemiz kendi ayakları üzerinde onurlu bir yaşama kavuşmuştur” şeklinde konuşarak, hedef kitlelerinin göç mağduru, eğitimini yarıda bırakmış gençler, sokakta çalışmak zorunda kalanlar ve eski hükümlüler olduğunu söyledi.

Bu çalışmanın Anakent Belediyesi’nin sosyal politikalarının adımları olduğunu söyleyen Baydemir kentsel entegrasyon mücadelesi olan Sümerpark projesinin kısa bir zaman dilimi içerisinde yaşam bulacağını bildirdi.

Açılışın ardından Baydemir tüm katılımcılarla birlikte kurdeleyi keserek merkezin yeni binasını dolaşarak kursiyerlerle sohbet etti. Açılış dolayısıyla konuklara bir kokteyl verildi.

HEDEF GRUP DEZAVANTAJLI KESİMLER

Büyükşehir Belediyesi Meslek Eğitim Merkezi farklı gruplarda, farklı sosyal statüdeki insanları kapsıyor. Bu gruplandırmaya göre o hedef kitlenin ihtiyaç duyduğu eğitimler uygulanıyor. Eski hükümlüler, sokakta yaşayan çocuklar, suçtan zarar gören aileler, üniversiteye hazırlanan gençler, kadınlar, işsiz ve mesleksiz gençlere eğitim verilecek.

Mesleki Eğitim Merkezi’ne 3618 kişi başvurdu. Bunlardan 871 öğrenci bilgisayar, bilgisayarlı muhasebe, oto motor tamirciliği ve doğalgaz iç tesisatçılığı gibi alanlarda eğitim gördü ancak bunlardan 956’sı mezun oldu. Bu öğrencilerden 348’i de işe yerleştirildi. Merkezde bu yıl 1140 öğrenci eğitim alacak. Yine bu yıl işe yerleştirilecek öğrenci hedefi ise 540 olarak hesaplanıyor.

ÇOK AMAÇLI MERKEZ

Bu dönem Otomotiv Satış Danışmanlık, İleri Motor Teknikleri, Doğalgaz İç Tesisatçılığı, Web Tasarımı, Dış Ticaret, Diksiyon, Yönetim ve Organizasyon, İletişim, İngilizce, Satış Pazarlama, Büro Yönetimi, Bilgisayarlı Muhasebe ve Bilgisayar gibi 13 alanda genç yetiştirilecek. Bu arada Doğalgaz iç tesisatında sadece Mesleki Eğitim Merkezi’nde eğitim gören gençlerimiz çalışabilecek. Yani alacakları eğitim garantili iş olanağını da beraberinde getiriyor. Mesleki Eğitim Merkezi sanayi ve ticaret alanında kalifiye eleman yetiştiren bir meslek yüksek okulu özelliğine sahiptir.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: