‘Hollanda Kürtlere soykırımı tanımalı’

AMSTERDAM(13.03.2008)- Hollandalı milletvekilleri, Irak’ın 1980’li yıllarda Kürtlere karşı soykırımda kullandığı kimyasal silahların çoğunun Hollandalı kişi ve şirketlerden geldiğini belirterek Hollanda hükümetinden Kürtlere karşı soykırımı tanımasını istedi.

Sosyalist Parti (SP) Milletvekili Harry van Bommel ve Liberal Parti (VVD) milletvekili Fred Teeven, Halepçe katliamının 20. yıldönümü vesilesiyle kaleme aldıkları ortak bir çağrıda Kürtlere karşı soykırım uluslararası düzeyde tanınmasını isteyerek, Hollanda’da bir soykırım anıtının dikilmesinin zamanının geldiğini belirtti.

Trouw gazetesinin yayınladığı çağrıda milletvekilleri, Saddam Hüseyin rejiminin 16 Mart 1988’de Halepçe’de 5 bin Kürdü kimyasal silah saldırısıyla öldürdüğüne dikkat çekerek ‘’bu kimyasal silah saldırısı, 182 bin Kürdün öldürüldüğü etnik soykırım kampanyası olan Enfal kampanyası çerçevesinde gerçekleştiğini’’ kaydettiler.

Uluslararası düzeyde halan tanınmamış olmasına karşın Saddam Hüseyin’in Enfal Kampanyasının soykırım olduğuna ilişkin olgular ve delillerin var olduğunu söyleyen milletvekilleri, ‘’Bizim kanaatimize göre Hollanda Kürtlere karşı bu katliamın soykırımcı karakterini tanımalıdır. Biz hükümetten parlamentoda bu konuda bir tartışma gündeme almasını isteyeceğiz. Hollanda’nın tanıması ardından diğer Avrupa ülkeleri, ardından Avrupa Birliğinin de tanıması daha kolay olacaktır’’ dedi.

ANIT DİKİLMELİ

Kürtlere karşı soykırımın Hollanda tarafından tanınmasının çeşitli nedenlerinin olduğunu belirten milletvekilleri, Hollanda’nın 2006 yılında yargılanarak 16 yıl hapse mahkum edilen silah tüccarı Frans van Anraat şahsında bir bağının olduğunu söyleyerek ‘’yargıç 2006 yılında Van Anraat’ın Irak’ın kimyasal silahları için gerekli olan kimyasal maddeleri tahsis ettiğinin kanıtlandığı belirtti. Yine yargıç rejimin işlediği suçların soykırım olarak nitelendirilebilineceğini ifade etmiştir’’ diye kaydetti. Milletvekilleri bununla birlikte, Hollandalı Birleşmiş Milletler (BM) silah denetleyicisine göre 1980’li yıllarda Irak’a verilen kimyasal maddelerinin yarısından fazlasının Hollandalı kişi ve şirketler tarafından tahsis edildiğini söylediğine dikkat çektiler.

Soykırımın tanınmasının yanı sıra, Enfal kampanyasının sağlık, sosyal, ekonomik ve hukuki sonuçlarını araştıracak bir uluslararası araştırmanın da yapılmasını isteyen milletvekilleri bunun halen günlük olarak sonuçları ile yaşamak zorunda bırakılan mağdurlar açısından adaletin tescili için gerekli olduğunu ifade etti.

Milletvekilleri, Kürtlerin çektikleri acıların tanınmasının ilk adımı olarak bir daha böylesi korkunç olayın yaşanmaması için mağdurlar anısına bir anıtın dikilmesini istedi.

Hollanda’daki Kürt örgütlerinin de anıtın adalet ve barışın kenti Den Haag’da dikilmesine hem fikir olduklarını söyleyen milletvekilleri Harry van Bommel ile Fred Teeven, bu yılda ülkenin çeşitli yerlerinde anmaların olacağını belirterek gelecekte Kürtler ile başkalarının saygın bir şekilde çekilen acılar önünde saygıyla duracakları bir yerin olmasını umut ettiklerini söyledi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: