Ateşin başındaki Makolu kadın gerilla

CELİL DEMİRALP-ANF

KANDİL / Belinde sarı, kırmızı, yeşil bir örgü ile süslenmiş şutik olarak bilinen bel kuşağı duruyor… Ateşin başında durmuş, yemeğin pişmesini bekliyor. 20 yaşındaki Makolu HPG gerillası Piroz Evin, yemeği pişirirken neden gerillada olduğunu anlatıyor…

Ormanlık bir bölgede, derin bir vadide, kamufle edilmiş bir alanda gerilla Piroz, sıra onda olduğu için yemek yapıyor. Ateşe topladığı odunları atarken, etrafı kararmış tencerede günün yemeği pişiyor. Bir grup gerilla ise bir yandan silahlarını temizlerken, diğer yandan günlük işleri ile uğraşıyor.

Piroz’un yemeği hazır olmak üzereyken, gerillaya neden katıldığını ve Mako’daki yaşamı anlatıyor. Piroz 2005 yılında gerillaya katılmış ve bugün 20 yaşında. Artık HPG saflarında bir savaşçı ama bugün mutfakçı. Diğer bütün gerillalar gibi o da sırası geldiğinde günlük yaşamın gereklerine katılıyor.

Ayaklarında siyah renkli bir mekap var. Belinde sarı, kırmızı, yeşil bir örgü ile süslenmiş bel kuşağı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı tanıdığında gerillaya katıldığını söyleyen Piroz, gerilla ile ilk tanışmasını 7-8 yaşlarında olduğunu söylüyor. Gerillanı köylere girip çıkması ile oluyor bu tanışma.

Ancak 2003’ten sonra gerillayı iyi tanımaya başladığını belirten Piroz, gerilladaki yaşamın da kendisini zorlamadığını söylüyor: “Bizim yaşadığımız yerler de dağlık alanlardı. O yüzden fazla zorlanmıyorum. Biz köyde yaşıyorduk.”

Anlatırken, sık sık gülümsüyor. Sonra eline aldığı bir odun parçası ile ateşi karıştırıyor…

İran’daki yaşamdan söz ederken, Kürtlerin günlük yaşamda kendi dilleri ve kültürleri ile yaşadığını sözlerine ekliyor. Ancak resmi olarak Farsçanın kullanıldığını söyleyen Piroz, İran sisteminin biraz farklı olduğunu ifade ediyor ve giderek yoksullaşan halka dikkat çekiyor.

“Halk iş olanakları olmadığından kendi imkanları ile tutunmaya çalışıyor. Sınır hattındakiler ise çoğunlukla kaçakçılık ile geçimlerini sağlamam zorunda kalıyor” diyen Piroz, okuyanların da eğitimlerinin sonunca yine işsiz kaldıklarını aktarıyor. Piroz erkeklerin daha çok okutulduğunu söylerken, “kadınlar evde kalıyor, okumaları fazla istenmiyor. Okusa bile kadına yönelik fazla iş alanı yok” diye ekliyor.

Doğu Kürdistan’da kadına yönelik şiddetin de çok fazla olduğuna vurgu yapan Piroz, “bizim ailede şiddet yoktu. Ancak çevrede şiddete maruz kalan kadınları gördüm. Yaşamları zehire dönen kadınlar vardı. Kadınlar aile içi şiddetten dolayı çoğu zaman intiharı seçiyor, bedenlerini ateşe veriyor. Bu aile içi sistem her geçen gün derinleşerek devam ediyor” şeklinde konuşuyor.

Mako’da gerillaya olan sempatiye de dikkat çeken Piroz, Türkiye sınırı yakınındaki Mako’da 2005’ten sonra gerillaya katılımın arttığını söylüyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: