Hürriyet’ten Yalan Düzmece Haberler

Hürriyet’in “karanlık eli” düğmeye bastı
ANKARA /
Türkiye’de ırkçı bir sloganla yayın yapan Hürriyet gazetesi, “Ankara’da son dakika raporu” başlığı ile ne olduğu belli olmayan bir haber yayınladı. DTP’yi ve Kürtleri hedef alan Hürriyet’in haberinde, habercilik dışında bütün öğeler yer aldı.

“Ankara’da son dakika raporu, o karanlık el düğmeye bastı” ile internet sayfasının manşetine koyduğu haberde DTP ve Kürtleri hedef tahtasına koyan Hürriyet gazetesi haberin içerisinde ise raporun ne olduğu ve kimler tarafından hazırlandığına dair herhangi bir ifade kullanmadı.

Kürtlerin haklı ve meşru tepkilerini “karanlık el” diye ifade ederek Kürtlere ve DTP’ye karşı “düğmeye” basan Hürriyet gazetesi, etik, doğruluk ve ciddiyet gibi temel ilkeleri ayaklar altına alarak gazetecilikle uzaktan yakından bağdaşmayan bir habere daha imza attı.

Haber içerisinde yaşanan Kürtlerin tepkilerini sıralarken, DTP’nin yaptığı belirtilen eylemlerin Anayasa’da da hak olarak belirtildiği unutuluyor. “Çözüm raporu” sunmak ve “oturma eylemi” yapmayı bir suçmuş gibi yansıtan gazete, haberin başlığına çıkardığı “son dakika raporu”nun ne olduğuna dair ise hiçbir ifadeye yer vermedi.

Daha düne kadar AKP iktidarı ile rant savaşına giren Hürriyet gazetesi, Kürtlerin demokratik hak talepleri sözkonusu olunca Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile aynı değerlendirmelerde bulunuyor: “Bütün bunların nedeni yerel seçim öncesinde halkın arasına kin ve nefret yayıp DTP’den kaymaya başlayan oyların yeniden DTP’de toplanmasını sağlamaktır.”

Hürriyet bu tür haberlerle halklar arasında kin ve nefret yaydığı öngörüsünden bile yoksun görünüyor. Bu arada sormak gerekiyor, o kadar şiddetle kınadıkları eylemlerle nasıl oluyor da DTP’den kopanlar yeniden DTP’de toplanabiliyor? Hürriyet’in teorisinden hareket edilirse iddia edilen kopmalar bugün DTP’de toplanabiliyorlarsa, bu yapılan eylemlerin bu kesimler tarafından da doğru ve haklı olarak görüldüğünü göstermiyor mu?

Hürriyet’e sormak gerek: Sahi nasıl oluyor da kin ve nefret yayıldığında insanlar bir çatı altında toplanabiliyor? Eğer Hürriyet ve iktidarın korktuğu bir toplanma varsa, bu da Kürtlerin şu anki tepkilerinin meşruiyetini göstermekten başka bir şey ifade etmiyor. Hürriyet haberciliği, habercilikle örtüşmediği gibi, siyasi tespitleri de çelişkili ve gerçeklerden uzak bir tablo çiziyor. Hem gazetecilikte hem de siyasette Hürriyet’in ahlak, doğruluk, ciddiyet ve güvenilirliliğe ihtiyacı var.
ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: