Genelkurmay mayını can aldı, PKK’yi suçladı

ANKARA / Ağrı’nın Çemçe yaylasında askeri mayının patlaması sonucu bir kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada PKK’yi suçladı.7 Kasım’dan bu yana en az 3 sivil askerlere ait mayın patlamasında hayatını kaybederken, 6 sivil de yaralandı.

Türk ordusu hem saldırıları hem de döşedikleri mayınları ile sivil insanların yaşamlarına mal oluyor. Ancak açıklamalarında alışıldık bir şekilde hep PKK’yi sorumlu tutuyor. Oysa anti-personel kara mayınları konusunda Türkiye’nin dünya birinci olduğu raporlarda kayıtlı bulunuyor.

Kasım ayında açıklanan ‘Türkiye 2008 Mayın Raporu’na göre stoklarında 3 milyona yakın mayın bulunan Türkiye’nin bu sayıyla dünyada en çok mayın sahip ülke durumunda.
 
‘Uluslararası Mayın İzleme’ tarafından anti-personel kara mayınları konusunda hazırlanan ‘Mayınsız Bir Dünyaya Doğru 2008 Raporu’ Taksim Hill Otel’de düzenlenen basın toplantıyla açıklanmıştı.  Mayınsız Türkiye Girişimi koordinatörü Muteber Öğreten, Türkiye’nin imzaladığı Ottawa Sözleşmesi çerçevesinde 1 Mart 2008’e kadar stoklarındaki mayınları imha etmesi gerektiği söyleyerek 3 milyon mayın ile “Türkiye, dünyada 1. sırada yer alıyor” demişti.

 Son bir ay içerisinde çok sayıda sivil asker mayınlarından dolayı yaralandı veya öldü.  Son olarak bugün Ağrı ili Merkez ilçesi Çemçe yaylasında, yerel kaynaklara göre asker mayınının patlaması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

2 Aralık tarihinde  Hakkari’nin Çukurca ilçesinde askerlerin döşediği mayına basan bir kadın yaşamını yitirdi. İlçeye bağlı Köprülü köyünde yaşayan Nuran Taş, köye yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki dağlık arazide odun topladığı sırada askerlerin daha önce döşediği mayına basmıştı.

16 Kasım’da Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yine askeriyeye ait bir patlayıcının patlaması sonucu 1 kişi yaralandı.

11 Kasım’da Van’ın Çaldıran ilçesi Hangediği köyü Tepelik mezrası kırsalında Türk ordusunun araziye döşediği mayının patlaması sonucu 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.
 
7 Kasım’da Türk ordusunun Siirt’in Eruh ilçesi dağlık arazisinde döşediği mayına basana bir sivil yaralandı.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: